Student achieves Eagle Scout rank

Matt Miller, son of retired Lt. Col. Marc and Kathy Miller, Bettendorf, received his Eagle Scout award May 1 at First United Presbyterian Church, Moline. His father is also an Eagle Scout.

For his Eagle project, Matt removed benches and a sidewalk, ran new cement and installed three recycled plastic benches with landscaping at the church.

He began his scouting career in 2000 as a Tiger Cub with Pack 54 at Paul Norton School, Bettendorf. As a Webelos Scout, he earned the Arrow of Light award and bridged over to Troop 84, chartered by Redeemer Lutheran Church. He held the positions of senior patrol leader, assistant senior patrol leader, quartermaster and Order of the Arrow representative.

He was a counselor-in-training at Loud Thunder Scout Camp, earned 42 merit badges and participated in several High Adventure trips, including canoeing Canada in 2007, hiking at Philmont Scout Ranch in 2009 and canoeing the Gunflint Trail in 2010. He is a junior at Bettendorf High School.

Bettendorf announces Honor Society members

The Bettendorf High School National Honor Society inducted 76 students during a special ceremony May 12. Students were selected on the basis of scholarship, leadership, service and character.

Inductees include:

Senior: Benjamin Gustin

Juniors: Colton Cobb, Anna Dixon, Kiley Gross, Gabrielle Hart, Nikki Jeter, James Larson, Matthew Miller, Michael Moore, Benjamin Nabb, Mosa Shahzada

Sophomores: Jenna Adams, Elizabeth Baer, Courtney Belk, Paige Berg, Shelby Brandt, Alec Bridges, Katelyn Buhman, Courtney Carr, Miraya Casas, Jamie Cherf, Abbi Clevenger, Penny Constantinou, Olivia Covert-Proctor, Anne Cramond, Kaitlyn Dvorak, Kelcie Eisbrener, Kayla Finn, Cassidy Freedman, Ellen Gackle, Cassidy Glynn, Rachel Gomez, Sydney Jean Gottfried, Allison Grampp, Marie Hafner, Morgan Harksen, Baylor Hill, Bikere Ikoba, Ellen Justis, Michelle Knirr, Erin Levsen, Ronald "James" Lewis, Mackenzie Locey, Dylana Lockwood, Sierra Lopez, Austin Lower, Alexa Major, Jennifer Martin, Eli McDonald, Joseph McGovern, Chloe Miller, Molly Moon, Joshua Myers, Megan Nickles, Mitchell Parker, Anna Peer, Christopher Persell, Kristoffer Poole, Samuel Ruchotzke, Madison Ruge, Megan Sanchez, Aaron Scheerer, Nickolas Scott, Carolyn Silverman, Zachary Tansey, Omar Tayh, Scott Trahan, Matthew Ulrich, Emma VanSickle, Michael Vigen, Jacob Vincent, Breanna Walczyk, Melissa Welsh, Karson Westerkamp, Amy Whiteman, Grace Winchip

Black Hawk honors outstanding students

Black Hawk College celebrated the accomplishments of 18 outstanding students at its 2011 Student Commitment to Excellence Awards banquet.

The awards honor Black Hawk College students of the Quad-Cities who excel in the classroom, student organizations, the community or simply in day-by-day interactions with others.

Those honored include:

IOWA

Davenport: La'Shieka Berka-Marshall, Jessica Schmidt

ILLINOIS

Cambridge: Katherine Coppejans

Colona: Efrain Jimenez

East Moline: Clinton Greathouse, Brooke Johnson, Jose Vandello

Moline: Michael Anderson, Crystal Danay, Kpakpo Hounzouke-Akue, Carole Keenan

Rock Island: Hope Blake, Mu Lei, Salvador "Andrey" Mojica, James Reaves, Amie Rogers, Sandra Schmacht

Silvis: Richard Sanderson

Moline schools announce tap water art winners

Imaginative Moline students explored the many benefits of tap water as they participated in the "Only Tap Water Delivers" art contest.

Their colorful artwork illustrated the many ways tap water touches our daily lives. One finalist was selected from each of 12 elementary schools, and the winner was announced May 10 in celebration of National Drinking Water Week.

The winner was Maria Perez, Ericsson Elementary School.

Finalists included: Rafael Cisneros, Lincoln-Irving Elementary; Nicole Ellis, Franklin Elementary; Emilee Forst, Garfield Elementary; Autumn Fulscher, Jane Addams Elementary; Charlotte Graves, Washington Elementary; Abbilene Kirst, Hamilton Elementary; Riley Marion, Logan Elementary; Noah Owens, Roosevelt Elementary; Miranda Sallahu, Butterworth Elementary; Lindsay Sengrasmy, Willard Elementary; and Kyla Zaiss, Bicentennial Elementary.

Scott students excel in Skills USA competition

Five students from Scott Community College's Heating, Ventilation, Air Conditioning and Refrigeration Department competed in the Iowa Skills USA competition April 28-29 in Des Moines.

The participants were Derek Daufeldt, Andrew Reimers, Drew Kistner, Jacob Hurlbut and Randy James.

James won first place and Reimers second place in the Heating, Ventilation, Air Conditioning and Refrigeration skills test. This is James' second time winning at the state competition. In 2010, he placed fourth in the nation.

Daufeldt won first place and Hurlbut won third place in the Sheet Metal test.

Both first-place contestants are eligible to continue at the national competition in Kansas City.

Girl Scouts donate cookies to troops

Girl Scouts of Eastern Iowa and Western Illinois collected more than 31,000 boxes of cookies through the 2011 Troop 2 Troop Cookie Share Program to send to troops overseas.

Iowa's Bravest and Riverbend Troop Support coordinated transportation of the cookies to men and women serving abroad.

Q-C police officers graduate from academy

Officers Murphy Blocker and Erik Johnson from the Davenport Police Department are recent graduates of the Iowa Law Enforcement Academy's basic level 1 training.

The graduation ceremony took place April 15.

Optimist Club announces awards

As part of their annual Youth Appreciation effort, the Davenport Noon Optimist Club presented awards to the three "most improved" students in the areas of math and reading in each grade at J.B. Young Intermediate School, Davenport.

Students honored included:

* Reading improvement

Sixth grade: Paradise Anderson, Daja Teel, Manny Mack

Seventh grade: Katrina Rhodes, Adrianne Allen, Cervanteez Almandinger

Eighth grade: Nikki Sanchez, Allison Caven, Josmar Lewis

* Math improvement

Sixth grade: Andrea Misner, Kobe Clark Williams, Nehemiah Latcham

Seventh grade: Abe Rikabi, Ken Singleton, Obree Yanna Tenorio

Eighth grade: Justin Stevenson, DeAndre Gathright, Rea Gengler

Student honored at Coe College

DeAnna Marguglio, daughter of Dr. Vard and Sharon Marguglio, Davenport, received the Outstanding Sophomore Award at Coe College, Cedar Rapids, Iowa.

She was honored for dedication to campus involvement and leadership within her class. She has been a residence assistant and active in Alpha Sigma Alpha, Chemistry Club, Pre-Health Club, Environmental Club, Triathlon Club, swimming and diving, track and field, band and orchestra.

She is a 2009 graduate of Davenport Central High School.

Engineering team wins innovation award

James Arter, Bettendorf, a graduate student studying biomedical engineering at the University of Iowa College of Engineering, was a member of a team that won the 2011 Hubert E. Storer Engineering Student Entrepreneurial Start-up Award.

The annual award, established in 2002 and funded by an endowed gift from College of Engineering alumnus Hubert Storer, provides $10,000 in initial financial support for a College of Engineering student's technological business plan.

The team, the Iowa Medical Innovations Group, developed a feeding tube that improves patient comfort and allows for safe and effective placement with the use of X-rays.

Students inducted into honor society

Bradley Pollock, Bettendorf; Abby Sloan, Rock Island; and Kyle Wehr, Moline, were inducted into the Delta Mu Delta honor society at St. Ambrose University, Davenport.

Delta Mu Delta is a national honor society that recognizes outstanding students with a business-related major who are in the top 10 percent of their class.