Volleyball

Linn-Mar tournament

Pool A

Marion 21-21, Waterloo East 7-12

Assumption 21-21, CR Prairie 18-16

Assumption 21-21, Waterloo East 6-8

Marion 21-21, CR Prairie 19-16

CR Prairie 21-21, Waterloo East 17-8

Assumption 16-21-16, Marion 21-15-14

Pool B

Dubuque Hempstead 21-21, Muscatine 4-6

Linn-Mar 20-21-15, Center Point-Urbana 22-19-10

Linn-Mar 21-21, Muscatine 13-11

Dubuque Hempstead 21-21, Center Point-Urbana 19-16

Center Point-Urbana 21-21, Muscatine 8-16

Linn-Mar 14-21-15, Dubuque Hempstead 21-18-11

Pool C

Pleasant Valley 21-21, Vinton Shellsburg 14-5

Summer-Fredericksburg 20-21-15, Solon 22-16-18

Pleasant Valley 21-21, Summer-Fredericksburg 10-18

Solon 21-21, Vinton-Shellsburg 13-10

Pleasant Valley 21-21, Solon 13-16

Summer Fredericksburg 21-21, Vinton Shellsburg 8-12

Quarterfinals

Pleasant Valley 21-23, Solon 16-21

CPU 21-21, Assumption 13-15

Linn-Mar 21-21, Summer-Fredricksburg 7-14

Hempstead 19-21-15, Marion 19-18-7

Semifinals

Hempstead 17-21-15, Pleasant Valley 21-13-10

Linn-Mar 16-21-15, Center Point-Urbana 21-18-12

Championship

Linn-Mar 21-21, Hempstead 12-5

Pleasant Valley stat leaders:

Kills -- Elissa Moylan 48, Erica Brohm 19, Emily Wood 18, Alana Woolison 16. Assists -- Brooke Harris 96, Kelsey Ruff 11. Aces -- Wood 8, Moylan 6, Harris 5, Woolison 4. Blocks -- Moylan 7, Brohm 5, Harris 4, Wood 4. Digs -- Ruff 35, Wood 26, Adrea Arthofer 26, Harris 23.

Record: Pleasant Valley 10-1

North Scott Invitational

Pool A

North Scott 23-21, Davenport West 21-15

CR Xavier 21-21, Western Dubuque 14-10

North Scott 21-21, Western Dubuque 18-19

CR Xavier 21-21, Davenport West 19-19

CR Xavier 21-21, North Scott 17-17

Davenport West 21-16-15, Western Dubuque 19-21-13

Pool B

Clinton 18-21-15, Woodward Granger 21-9-8

Bettendorf 21-21, Quincy 10-17

Bettendorf 21-18-15, Clinton 13-21-12

Quincy 16-21-15, Woodward Granger 21-14-14

Quincy 21-21, Clinton 17-19

Bettendorf 22-20, Woodward Granger 20-9

Semifinals

CR Xavier 25-25, Quincy 9-13

Bettendorf 25-25, North Scott 17-16

Championship

Bettendorf 25-25, CR Xavier 11-23

Illinois area

Fulton 26-25, Byron 24-16

Pearl City 25-14-15, Fulton 13-25-8

Aquin 25-24-15, Fulton 16-26-9

Genoa-Kingston 25-25, Fulton 9-18

Dakota 12-25-15, Fulton 25-23-11

Kills – Brooek Huizenga 31, Emily Schipper 19, Racheal Huizenga 15; Assists – Keartson Norman 46, Kylee Sweenie 26; Digs – B. Huizenga 17, Schipper 16, Kearra Kohrt 14; Blocks – Genaa Stage 9, Daekota Knott 7; Aces – Schipper 17, Knott 7

West Central Invitational

Pool A

Macomb 25-25, ROWVA 16-4

Knoxville 25-23-15, United 21-25-13

Ridgewood 25-25, ROWVA 10-20

United 25-25, Macomb 16-17

Knoxville 25-25, ROWVA 14-11

Macomb 25-25, Ridgewood 9-9

Pool B

West Central 25-14-18, Williamsfield 15-25-16

Rockridge 25-25, B-PC 16-12

Abingdon-Avon 15-25-15, Williamsfield 25-20-8

Rockridge 25-25, West Central 22-11

Williamsfield 25-25, B-PC 17-16

West Central 25-25 Abingdon-Avon 18-17

Consolation

Knoxville 25-25, West Central 16-13

Championship

United 20-25-16, Rockridge 25-17-14

Girls cross country

Princeton Invitational

Team scores –- 1. Amboy-Lamoille 66; 2. Morris 74; 3. Sandwich 89; 4. Lasalle-Peru 90; 5. Bureau Valley 113; 6. Sterling Newman 169; 7. Fieldcrest 183; 8. Princeton 199; 9. Rockridge 201; 10. Orion 206; 11. Hall 258; 12. Sherrard 279; 13. Mendota 372

Top 5 – 1. Rachel Hickey (Lasalle-Peru) 17:54; 2. Kayla Schiera (sandwich) 17:55; 3. Haley Weidner (BV) 19:26; 4. Karlie May (Newman) 19:42; 5. Madi Mayberry (Morris) 20:30

Rockridge – 25. Carlie Ruckey 22:13; 27. Ellie Ruckey 22:32; 44. Destiny Chard 24:23; 50. Jessica Patch 24:53; 71. McKenzie Chard 27:19; 83. Payton Heisch 28:05; 95. Bre Bahen 31:31

Orion – 20. Maryn Bollinger 21:41; 26. Brooke Norberg 22:23; 47. Morgan Schroeder 24:41; 52. Alisa Holt 25:14; 77. Lily Moen 27:50;

Sherrard – 37. Lexi Shields 23:37; 56. Joelle Gallaugher 25:26; 58. Kassidy Litton 25:30; 72. Lexi Spangler 27:24; 84. Sasha Kovach 28:12; 88. Ellie DeSchepper 28:35; 92. Julianna Jones 30:22

Boys cross country

Princeton Invitational

Team Scores – 1. LaSalle-Peru 45; 2. Sterling Newman 59; 3. Morris 73; 4. Hall 83; 5. Sherrard 115; 6. St. Bede 152; 7. Lowpoint-Washburn 160

Top 5 – 1. Spencer Mauch (Newman) 16:20; 2. Tom Stamberger (Amboy) 16:35; 3. Westley Schmidt (Hall) 16:36; 4. Caleb Kibling (Rockridge) 16:54; 5. Logan Johnson (L-P) 16:58

Sherrard – 13. Corey Tegtmeier 18:01; 36. Robin Koovitt 19:33; 43. Jacob Hanson 20:17; 50. Zach Slavish 21:06; 53. Ian Ausdal 21:17; 55. Kellen Allen 21:40

Rockridge – 4. Caleb Kibling 16:54; 6. Tyler Kibling 17:23; 29. Gabe Rogers 18:56; 52. Gavyn Marshall 21:14

Orion – 18. Andrew Wampler 18:18; 31. Mason Loete 19:12

Boys golf

Boiler Invitational

Team scores – 1. Ridgewood 328; 2. St. Bede 343; 3. Putnam County 343; 4. Mercer County 344; 5. Bureau Valley 350; 6. Prophetstown 358; 7. Rockridge 360; 8. Morrisson 366; 9. Orion 366; 10. Mid-County 367, 11. Henry 369; 12. Kewanee 370; 13. Brimfield 387; 14. Amboy 396; 15. Hall 400; 16. Elmwood 421; 17. Knoxville 429; 18. Erie 433; 19. Stark County 440

Top 5 – 1. Matt Boucher (Henry) 74; 2. Caleb Dzierzynsk (Putnam) 75; 3. Thomas Bumann (Ridge) 77; 4. Jeremy Ott (Brimfield) 78; 5. Jaden Taylor (Prophetstown) 80

Ridgewood (328) – Thomas Bumann 77, Riley Nelson 82, Levi Swanson 83, Bill Bumann 86

Mercer County (344) – Andrew Fiser 85, Conner Reid 86, vance Young 86, Anthony Ruggles 87,

Prophetstown (358) – Jaden Taylor 80, Harry Ames 90, Dawson Haggard 94, Grant Minssen 94

Rockridge (360) – Carson Hall 80, Jimmy Johnson 91, Jake Hilkin 92, Grant Otting 97

Morrison (366) – Adam Lindstrom 85, Corbin Wilkens 93, Noah Vanzulden 93, Ryan Damhoff 95

Orion (366) – Christian Williams 87, Tyler Battin 91, Dan Dolph 91, Reece Holst 97

Mid-County (367) – Mason Kasier 87, Matt Groves 91, Cole Attaway 93, Rian Mott 96

Kewanee (370) – Sully Smith 85, Riley Hansen 89, Zak Shimmin 97, Griffin Tondreau 99

Erie (433) – Caden Swift 99, Brady Anderson 111, Brett VanDeWastine 111, Jay Dykstra 112

Girls swimming

Rock Island Invitational

Team scores -- 1. Dunlap 253; 2. Rock Island 176; 3. Byron 173; 4. Moline 161; 5. Galesburg 160; 6. United Township 153; 7. Peoria Richwoods 135; 8. Sterling Newman 25

200 medley relay – 1. Dunlap (Emma Theobald, Caroline Shively, Sphia Spoldorio, Elizabeth Sowards), 1:52.43; 2. Byron (Gretchen Bushman, Kylie Shaw, Leah Dregenberg, Katie Drezen), 1:58.18; 3. Rock Island (Maria Quilty, Mikayla DePover, Sydney Branson, Allison Nickel), 1:59.84

400 freestyle relay -- 1. Dunlap (Sophia Spolidorio, Anna Bowers), 4:07.33; 2. Richwoods (Shannon O’Malley, CeCe Connors), 4:12.80; 3. Byron (Jenna Hale, Leah Dregenberg), 4:17.80

400 medley relay – 1. Dunlap (Emma Theobold, Taylor Weaver), 4:21.69; 2. United Township (Caitlin Dassow, Kendra Diamond), 4:48.84; 3. Byron (Hailey Groharing, Kylie Shaw), 4:51.10

100 freestyle relay – 1. Dunlap (Elizabeth Sowards, Caroline Shively), 50.48; 2. Byron (Katie Drezen, Gretchen Bushman), 52.22; 3. Galesburg (Haylee Cox, Lauren Pio), 53.51

1-meter diving – 1. Kirstyn Davis (Dunlap) 298.5; 2. Mary Sweesy (Galesburg) 270.6; 3. Tristan Lambert (Rock Island) 225.15

200 butterfly relay – 1. Dunlap (Kelly Ryan, Savannah Sowards), 1:59.37; 2. Byron (Gretchen Bushman, Leah Dregenberg), 2:07.80; 3. Rock Island (Sydney Branson, Mikayla DePover), 2:10.92

200 freestyle relay – 1. Dunlap (Brenna Salverson, Elizabeth Sowards), 1:51.55; 2. United Township (Brandi LaFountaine, Kendra Diamond), 1:57.35; 3. Byron (Katie Drezen, Kylie Shaw), 1:57.92

500 freestyle relay – 1. Dunlap (Annie Pollard, Brenna Salverson, Taylor Weaver, Sophia Spolidorio), 4:59.67; 2. Moline (Lauren Sulscher, Laney Krebs, Abigail Devinney, Olivia White), 5:13.21; 3. Galesburg (Sophie Lots, Haylee Cox, Hailey Glasnovich, Lauren Pio), 5:14.69

200 freestyle relay – 1. Dunlap (Savannah Sowards, Annie Pollard, Jaycee Weeks, Caroline Shively), 1:43.60; 2. Byron (Katie Drezen, Gretchen Bushman, Leah Dregenberg, Hailey Groharing), 1:46.59; 3. United Townsip (Caitlin Dassow, Kaisa Sommer, Kendra Diamond, Brandi LeFountaine), 1:49.54

200 backstroke relay – 1. Dunlap (Emma Theobald, Savannah Sowards), 1:55.04; 2. Untied Township (Brandi LeFountaine, Kaisa Sommer), 2:07.54; 3. Galesburg (Hailey Glasnovich, Haylee Cox), 2:10.95

200 breaststroke relay – 1. Byron (Hailey Groharing, Kylie Shaw), 2:25.98; 2. Dunlap (Caroline Shively, Sophia Spolidorio), 2:26.41; 3. Moline (Abigail Devinney, Laney Krebs); 2:39.85

400 freestyle relay – 1. Dunlap (Savannah Sowards, Taylor Weaver, Elizabeth Sowards, Emma Theobald), 3:37.92; 2. Rock Island (Sydney Branson, Allison Nickel, Elizabeth Sowards, Mikayla DePover), 4:00.16; 3. United Township (Caitlin Dassow, Kendra Diamond, Kaisa Sommer, Brandi LeFountaine), 4:00.18

Girls tennis

Alleman 9, Peoria Richwoods 0

Singles – Lily Schoeck (Alleman) def. J. Lardizabal 6-0, 6-0; Brooke McKeown (Alleman) def. S. Johnson 7-6, 6-4; Lauren Hird (Alleman) def. Childeer-Harris 6-0, 6-0; Noely Baumann (Alleman) def. T. Wright 6-0, 6-0; Lucy Rector (Alleman) def. T. Ho 6-0, 6-0; Sydney Andersen (Alleman) def. A. Patel 6-1, 6-3

Doubles – Hird/Baumann (Alleman) def. Johnson/Lardizabal 6-3, 6-2; Emma Williams/Hayley Hoffman (Alleman) def. Wright/Ho 6-1, 6-0; Rector/Andersen (Alleman) def. Poon/Childers-Harris 6-2, 6-2

0
0
0
1
0