Boys basketball

Mississippi Athletic

;Conf;Overall

;;W;L;W;L

Pleasant Valley;;12;2;15;2

North Scott;;12;2;14;3

Davenport North;;9;5;12;5

Muscatine;;9;5;12;6

Davenport West;;8;6;11;6

Assumption;;8;6;9;8

Bettendorf;;7;7;8;9

Davenport Central;;3;11;4;13

Clinton;;2;12;2;15

Burlington;;0;14;0;17

Tuesday's games

Assumption at Clinton

Bettendorf at Pleasant Valley

Burlington at Muscatine

Davenport West at Davenport North

North Scott at Davenport Central

Lincoln Trail Conference tournament

Pool A: Annawan (5-0), Galva (3-2), Ridgewood (2-3), United (1-4), West Central (1-4)

Pool B: Wethersfield (4-1), Mercer County (4-1), Princeville (3-2), ROWVA-Williamsfiled (2-3), Stark County (0-5)

Saturday's scores

West Central 50, Stark County 33

ROWVA-Williamsfield 58, United 53

Princeville 52, Ridgewood 37

Mercer County 93, Galva 68

Annawan 54, Wethersfield 37

Annawan 54, Wethersfield 37

WETHERSFIELD (16-8) -- Hicks 0 0-0 0 0, Cheesman 1 2-2 1 4, VanWassenhove 1 0-0 3 3, Quagliano 5 0-0 1 13, Nichols 1 0-0 4 2, Smith 0 0-0 1 0, Frank 1 0-0 3 3, Schwerbrock 5 1-2 4 12. Totals 14 3-4 17 37.

ANNAWAN (23-2) -- Buresh 2 1-1 3 6, Shaw 3 5-10 0 11, Wolf 4 2-4 0 13, Weathersby 1 0-0 1 2, Thurston 1 0-0 1 2, Samuels 0 0-0 2 0, Landwehr 8 3-5 1 20. Totals 19 11-20 8 54.

Wethersfield;8;5;17;7—37

Annawan;12;13;20;9—54

3-point goals -- Wethersfield 6 (Quagliano 3, VanWassenhove, Frank, Schwerbrock), Annawan 5 (Wolf 3, Buresh, Landwehr).

Girls basketball

Mississippi Athletic

;Conf;Overall

;;W;L;W;L

Pleasant Valley;;15;1;18;1

North Scott;;15;1;17;2

Bettendorf;;12;4;15;4

Assumption;;11;5;12;7

Davenport North;;10;6;11;8

Muscatine;;6;10;7;12

Clinton;;5;11;5;14

Burlington;;4;12;6;12

Davenport Central;;2;14;2;17

Davenport West;;0;16;0;19

Tuesday's games

Assumption at Clinton, 6 p.m.

Bettendorf at Pleasant Valley, 6 p.m.

Davenport West at Davenport North, 6 p.m.

Muscatine at Burlington

North Scott at Davenport Central, 6 p.m.

Illinois regionals

Class 1A at Sterling Newman

Today's game

Erie at Sterling Newman, 7 p.m.

Tuesday's games

Erie/Sterling Newman winner vs. Lanark Eastland, 6 p.m.

Prophetstown vs. Milledgeville, 7:30 p.m.

Class 1A at Varna

Today's game

Roanoke at Varna, 7 p.m.

Tuesday's games

Roanoke/Varna winner at Princeville, 6 p.m.

Elmwood vs. Galva, 7:30 p.m.

Class 1A at Ottawa

Today's game

Indian Creek vs. Paw Paw, 7 p.m.

Wednesday's games

Indiana Creek/Paw Paw winner vs. Annawan, 6 p.m.

Earlville at Ottawa Marquette, 7:30 p.m.

Class 1A at Wethersfield

Today's game

LaMoille vs. DePue, 7 p.m.

Tuesday's games

LaMoille/DePue winner at Wethersfield, 6 p.m.

Ashton-Franklin Center vs. Amboy, 7:30 p.m.

Class 2A at Knoxville

Today's games

Mercer County vs. Orion, 6 p.m.

Rock Island Alleman vs. Rockridge, 7:30 p.m.

Tuesday's games

Mercer County/Orion winner vs. Farmington, 6 p.m.

Alleman/Rockridge winner at Knoxville, 7:30 p.m.

Class 2A at Hamilton

Today's game

Monmouth United at Hamilton, 7 p.m.

Wednesday's games

Monmouth United/Hamilton winner vs. Illini West, 6 p.m.

Sherrard vs. Monmouth-Roseville, 7:30 p.m.

Class 2A at Port Byron

Today's game

West Carroll vs. Morrison, 7 p.m.

Tuesday's games

West Carroll/Morrison winner vs. Harvest Christian Academy, 6 p.m.

Fulton at Riverdale, 7:30 p.m.

Class 2A at Flanagan

Today's game

Kewanee at Flanagan-Cornell, 6 p.m.

Seneca vs. Henry, 7:30 p.m.

Wednesday's games

Kewanee/Flanagan-Cornell winner vs. Fieldcrest, 6 p.m.

Seneca/Henry winner vs. Putnam County, 7:30 p.m.

Wrestling

Iowa regional duals

Tuesday's matches

Class 2A

At Assumption -- No. 5 Assumption vs. No. 27 Mount Vernon; No. 9 Washington vs. No. 24 Dyersville Beckman, 6 p.m.

At West Liberty -- No. 7 West Liberty vs. No. 43 Columbus/WMU; No. 8 Solon vs. No. 25 Independence, 6 p.m.

Class 1A

At Lisbon -- No. 11 Wilton vs. No. 25 Pekin; No. 2 Lisbon vs. New London, 6 p.m.

Wednesday's matches

Class 3A

At Eldridge -- No. 12 Cedar Rapids Kennedy vs. No. T21 Mount Pleasant (winner faces No. 7 North Scott), 6 p.m.

At Dubuque -- No. 9 Waverly-Shell Rock vs. No. T21 Bettendorf (winner faces No. 8 Dubuque Hempstead), 6 p.m.

0
0
0
0
0