Baseball

Iowa postseason

Class 2A Substate 5

Tuesday's game

At Solon -- Wilton vs. Iowa City Regina, 7 p.m.

Class 3A District 7

Today's game

Cedar Rapids Xavier (18-20) at Marion (29-10), 7 p.m.

Class 3A District 8

Today's game

Central DeWitt (25-15) at Solon (26-13), 7 p.m.

Class 3A District 9

Today's game

Assumption (36-5) at Washington (18-15), 7 p.m.

Class 3A District 10

Today's game

Keokuk (15-23) at Fairfield (25-11), 7 p.m.

Class 4A Substate 4

Today's game

Linn-Mar (19-18) at Pleasant Valley (21-18), 7 p.m.

Wednesday's game

Pleasant Valley/Linn-Mar winner at Iowa City High (29-12), 7 p.m.

Class 4A Substate 5

Today's game

Davenport Central (14-18) at Cedar Rapids Jefferson (23-16), 7 p.m.

Wednesday's game

Central/CR Jefferson winner at Cedar Rapids Washington (23-15), 7 p.m.

Class 4A Substate 6

Today's game

Davenport West (21-14) at North Scott (23-15), 7 p.m.

Wednesday's game

West/North Scott winner at Iowa City West (30-8), 7 p.m.

Softball

State tournament pairings

At Fort Dodge (Rogers Sports Complex)

Class 1A 

Today's games

Kee High (35-2) vs. Montezuma (19-12), 11 a.m.

Westwood (29-10) vs. Colfaz-Mingo (25-11), 1 p.m.

Akron-Westfield (35-2) vs. Sigourney (22-11), 3 p.m.

Clarksville (27-2) vs. Belle Plaine (23-6), 5 p.m.

Class 2A 

Today's games

Durant (31-7) vs. Logan-Magnolia (31-3), 11:30 a.m.

North Union (30-6) vs. Iowa City Regina (27-11), 1:30 p.m.

Interstate 35 (26-4) vs. Central Springs (29-4), 3:30 p.m.

Waterloo Columbus vs. Eddyville-Blakesburg-Fremont (30-8), 5:30 p.m.

Class 3A 

Today's games

Davenport Assumption (41-1) vs. West Marshall (33-6), 7 p.m.

Humboldt (31-4) vs. Center Point-Urbana (29-10), 7:30 p.m.

Tuesday's games

Boyden-Hull/Rock Valley (32-2) vs. Albia (28-18), 11 a.m.

Sioux Center (23-6) vs. Mount Vernon (28-15), 11:30 a.m.

Class 4A

Tuesday's games

Winterset (32-7) vs. Sergeant Bluff-Luton (28-10), 1 p.m.

Oskaloosa (29-12) vs. Mount Pleasant (31-10), 3 p.m.

Fairfield (33-9) vs. Charles City (32-6), 5 p.m.

Ballard (33-5) vs. Carlisle (26-14), 7 p.m.

Class 5A

Tuesday's games

Waukee (38-3) vs. Dowling Catholic (31-10), 1:30 p.m.

Cedar Rapids Kennedy vs. Johnston (36-5), 3:30 p.m.

West Des Moines Valley (38-4) vs. Pleasant Valley (32-8), 5:30 p.m.

Cedar Rapids Jefferson (38-4) vs. Urbandale (31-8), 7:30 p.m.

All-MAC teams

First team

Pitchers — Alexia Lara, jr., Pleasant Valley; Nicole Timmons, sr., Assumption; Hannah Kelley, jr., Assumption

Catchers — Emma Valainis, sr., Assumption; Hannah Mausser, sr., Pleasant Valley

First base — Lexy Monty, sr., Davenport West

Second base — Carli Spelhaug, so., Pleasant Valley; Rachel Stewart, sr., Davenport West

Third base — Emily Bloomer, jr., Burlington

Shortstop — Jayme Finn, jr., Davenport West

Outfield — Emily Wood, 8th, Pleasant Valley; Alli Wroblewski, sr., Bettendorf; Sophie VanSeveren, sr., Assumption; Brittni Lloyd, jr., Muscatine

Utility — Lauren Proehl, so., Davenport North; Erica Ralfs, so., Davenport West; Ellie Spelhaug, jr., Pleasant Valley; Hannah Wislander, jr., Assumption; Jessi Butler, sr., Muscatine

Second team

Pitchers — Alivia Fawecett, so., Burlington; Madison Temple, fr., Bettendorf; Ashlynn Shannon, so., North Scott; Kaitlyn Bierman, jr., Muscatine

Catcher — Paige Roehlk, sr., Davenport West

First base — Peyton Schneckloth, sr., North Scott

Second base — Erin Hatch, jr., Bettendorf

Third base — Casey Lewis, sr., North Scott

Shortstop — Mia Ruther, sr., Burlington

Outfield — Heather Geiger, jr., Burlington; Avery Brooks, fr., Davenport North; Erica Loussaert, sr., North Scott; Morgan Hogenson, jr., Muscatine; Gabrielle VanderVinne, sr., Bettendorf; Emma Lee, so., Davenport West

Utility — McKenna Rebarcak, 8th, Davenport North; Gretchen Durbala, sr., Burlington; Grace Erpelding, jr., Bettendorf; Olivia Wardlow, 8th, Assumption; Catie Cole, jr., Muscatine

Honorable mention

Bettendorf — Allison Folin, sr.; Emma Dennison, fr.; Anna Forari, so.

Assumption — Carlie Sammon, fr.; Nicole Yoder, so.; Anna Wohlers, 8th

Pleasant Valley — Anna Griffin, so.; Mallory Lafever, so.; Rylee Carlson, jr.

Burlington — Bailey Hanks, sr.; Taylor Johnson, jr.

Davenport West — Courtney Harris, jr.; Katie Simmons, jr.; Abby Atkins, jr.

Muscatine — Marli Jones, sr.; Abby Rusch, sr.; Haley Jarrett, so.

North Scott — Rachel Anderson, fr.

Davenport North — Molly Freeman, fr.; Emily Baenziger, sr.; Molly Emmert, sr.

Davenport Central — Karlie Westmoreland, sr.; Aubrey Verdon, jr.

0
0
0
0
0