Football

Iowa state playoffs

Class 4A 

Today's semifinals

4:06 p.m. — Iowa City West (11-0) vs. Bettendorf (10-1)

7:06 p.m. — Ankeny Centennial (9-2) vs. Dowling Catholic (10-1)

Class 3A

Thursday's scores

Pella 41, Harlan 39

Cedar Rapids Xavier 35, Solon 7

Class 2A

Saturday's semifinals

4:06 p.m. — Boyden-Hull/Rock Valley (10-1) vs. Waukon (10-1)

7:06 p.m. — Union, LaPorte City (8-3) vs. Williamsburg (9-2)

Class 1A

Saturday's semifinals

10:06 a.m. — Iowa City Regina (9-2) vs. Pella Christian (11-0)

1:06 p.m. — West Lyon (11-0) vs. Van Meter (11-0)

Class A

Today's semifinals

10:06 a.m. — Saint Ansgar (11-0) vs. Hudson (11-0)

1:06 p.m. — West Sioux (11-0) vs. Council Bluffs St. Albert (10-1)

Eight-player

Thursday's scores

Don Bosco 80, Midland 12

Remsen St. Mary's 51, Fremont-Mills 6

Illinois state playoffs

Saturday's games

Class 8A quarterfinals

Oswego (10-1) at Frankfort Lincoln-Way East (11-0)

Naperville Central (9-2) at Park Ridge Maine South (10-1)

Minooka (9-2) at Edwardsville (8-3)

Loyola Academy (10-1) at Chicago Marist (11-0)

Class 7A quarterfinals

Lisle Benet Academy (8-3) at New Lenox Lincoln-Way Central (10-1)

Batavia (10-1) at New Lenox Lincoln-Way West (9-2)

East St. Louis (10-1) at Chicago Mount Carmel (8-3)

Lake Zurich (11-0) at Chicago St. Rita (9-2)

Class 6A quarterfinals

Villa Park (10-1) at Crystal Lake Prairie Ridge (11-0)

Hoffman Estates (9-2) at Belvidere North (7-4)

New Lenox Providence (7-4) at Burbank St. Laurence (8-3)

LaGrange Park (10-1) at Sacred Heart-Griffin (9-2)

Class 5A quarterfinals

Lemont (10-1) at Chicago Phillips (11-0)

Sterling (11-0) at Woodstock Marian (7-4)

Hillcrest Country Club Hills (9-2) at Dunlap (11-0)

Washington (9-2) at Peoria Richwoods (7-4)

Class 4A quarterfinals

Rochelle (8-3) at Morris (9-2)

Dixon (10-1) at Chicago Raby (10-1)

Herrin (10-1) at Rochester (11-0)

Herscher (10-1) at Highland (11-0)

Class 3A quarterfinals

Wilmington (10-1) at Elmhurst IC Catholic (10-1)

Byron (11-0) at Williamsville (11-0)

Pleasant Plains (8-3) at Carlinville (10-1)

Anna-Jonesboro (11-0) at Vandalia (8-3)

Class 2A quarterfinals

Orion (9-2) at Sterling Newman (11-0), 1 p.m.

El Paso-Gridley (7-4) at Gibson City-Melvin-Sibley (11-0)

Maroa-Forsyth (10-1) at West Hancock (11-0)

Shelbyville (9-2) at Westville (11-0)

Class 1A quarterfinals

Lena-Winslow (11-0) at Freeport Aquin (9-2)

Princeville (9-2) at Forreston (10-1)

Carrollton (10-1) at Tuscola (11-0)

Athens (9-2) at Bridgeport Red Hill (11-0)

Don Bosco 80, Midland 12

Midland;6;6;0;0;—;12

Don Bosco;28;28;12;12;—;80

First quarter

DB — Cael Tenold 70 pass from Wyatt Sawvel (run failed), 10:27

DB — Tenold 22 pass from Sawvel (Sawvel run), 7:14

Mid — Austin Smith 15 run (pass failed), 3:18

DB — Sawvel 44 run (pass failed), 1:19

DB — Tenold 26 interception return (Kendall Becker pass from Sawvel), 0:09

Second quarter

DB — Sawvel 17 run (run failed), 9:38

Mid — Smith 60 pass from Britan Martens (pass failed), 8:40

DB — Austin Svoboda 53 run (pass failed), 7:48

DB — Tenold 26 pass from Sawvel (Sawvel run), 5:26

DB — Sawvel 35 run (Austin Hellman run), 2:35

Third quarter

DB — Sawvel 42 run (pass failed), 11:22

DB — Svoboda 42 pass from Sawvel (pass failed), 0:11

Fourth quarter

DB — Becker 62 run (pass failed), 8:55

DB — Lewis Havel 38 pass from Mason Denton (run failed), 6:26

Team statistics

;Mid;DB

First downs;10;15

Rushes-yards;31-89;33-308

Passing yards;154;215

Comp-Att-Int;8-23-4;7-8-0

Return yards;0;60

Penalties-yards;1-1;6-30

Punts-avg.;4-38.7;1-(-7)

Fumbles-lost;0-0;3-0

Individual statistics

Rushing

MIDLAND — Smith 22-60, Martens 5-4, Drew Gravel 2-14, Brady Pestka 2-11.

DON BOSCO — Sawvel 17-161, Hellman 3-7, Svoboda 7-78, Thomas Even 2-2, Becker 1-62, Denton 1-(-1), Team 1-(-1), Cael Frost 1-0.

Passing

MIDLAND — Martens 5-18-4, 124; Smith 3-6-0, 30

DON BOSCO — Sawvel 6-7-0, 187; Denton 1-1-0, 38

Receiving

MIDLAND — Smith 4-112, Carter Mohr 2-24, Gravel 1-13, Fisher Bisinger 1-5

DON BOSCO — Tenold 3-118, Svoboda 2-60, Havel 1-38, Becker 1-9

Volleyball

Iowa state tournament

At Cedar Rapids (U.S. Cellular Center)

Thursday's scores

Class 5A

Cedar Falls 25-25-25, Linn-Mar 13-18-15

WDM Valley 25-26-25, Ankeny Centennial 23-24-22

Class 4A

Sergeant Bluff-Luton 20-25-18-25-15, Cedar Rapids Xavier 25-18-25-16-13

Dubuque Wahlert 25-30-25, Lewis Central 16-28-15

Class 3A

Sioux Center 16-21-25-25-15, Osage 25-25-21-10-8

Waterloo Columbus 16-21-29-25-15, Carroll Kuemper 25-25-27-19-11

Class 2A

Dike-New Hartford 25-25-25, Council Bluffs St. Albert 12-15-6

Western Christian 25-25-25, Grundy Center 16-21-21

Class 1A

Janesville 25-25-25, Holy Trinity Catholic 17-20-19

LeMars Gehlen 25-25-25-17-16, Springville 19-27-20-25-14

Today's championship matches

Class 5A

10 a.m. — Cedar Falls (42-2) vs. WDM Valley (41-7)

Class 4A

12:15 p.m. — Sergeant Bluff-Luton (42-3) vs. Dubuque Wahlert (21-9)

Class 3A

2:30 p.m. — Sioux Center (34-5) vs. Waterloo Columbus (35-8)

Class 2A

4:45 p.m. — Dike-New Hartford (48-3) vs. Western Christian (39-6)

Class 1A

7 p.m. — Janesville (36-7) vs. LeMars Gehlen (29-6)

0
0
0
0
0

Prep sports editor, with emphasis on covering the Mississippi Athletic Conference and Iowa area high schools. I've been in sports journalism for 17 years, the last five at the Quad-City Times.