Football

Thursday's score

Iowa metro

Western Dubuque 40, Davenport West 13

Today's games

Iowa metro

Assumption at Clear Creek Amana

Davenport North at Clinton

Dubuque Hempstead at Pleasant Valley

Iowa City High at Bettendorf

Muscatine at Davenport Central

North Scott at Dubuque Senior

Western Big Six

Moline vs. Alleman at Rock Island

Quincy at United Township

Rock Island at Galesburg

Iowa area

Camanche at Mediapolis

Central DeWitt at Center Point-Urbana

Clayton Ridge at Durant

Columbus at Iowa City Regina

Dubuque Wahlert at Maquoketa

Easton Valley at WACO

Jesup at Bellevue

Louisa-Muscatine at Highland

Midland at English Valleys

Mount Vernon at West Liberty

North Cedar at Maquoketa Valley

Northeast at Williamsburg

Tipton at West Branch

Wapello at Sigourney-Keota

Wilton at Van Buren

Illinois area

Annawan-Wethersfield at Mid-County

Forreston at West Carroll

Fulton at Sterling Newman

Geneseo at Maple Park Kaneland

Hall at Erie-Prophetstown

Monmouth United at Mercer County

Orion at Bureau Valley

Ridgewood at West Central

Riverdale at Sherrard

Rockridge at Morrison

St. Bede at Kewanee

Boys cross country

MAC meet

at Davenport (West Lake Park)

Team — 1. Pleasant Valley 21; 2. North Scott 101; 3. Davenport West 109; 4. Bettendorf 112; 5. Muscatine 118; 6. Davenport North 154; 7. Burlington 215; 8. Clinton 219; 9. Davenport Central 219; 10. Assumption 234

Top 10 — 1. Konnor Sommer (PV) 16:41; 2. Anthony Pena (PV) 16:57; 3. Gavin Smith (PV) 17:08; 4. Andrew Wright (West) 17:15; 5. Tyler Olson (Muscatine) 17:21; 6. Zach Schocker (North) 17:25; 7. Parker Huhn (PV) 17:26; 8. Ian Kaffenberger (PV) 17:26; 9. Andrew Witters (PV) 17:44; 10. Andrew Thompson (Central) 17:57

PV (21) — 1. Sommer 16:41; 2. Pena 16:57; 3. Smith 17:08; 7. Huhn 17:26; 8. Kaffenberger 17:26

North Scott (101) — 12. Jackson Schrock 18:03; 18. Gabe Jensen 18:19; 19. Chase Porter 18:22; 20. Max Adkinsson 18:25; 32. Colin Wiersema 19:07

West (109) — 4. Wright 17:15; 15. Jordan Gravert 18:09; 16. Kameron Morgan 18:17; 36. Brett Wisor 19:18; 38. Jackson Hessel 19:23

Bettendorf (112) — 11. James Baker 18:03; 21. Nick Moore 18:26; 23. Jackson Stamper 18:33; 28. Brendan Scott 18:56; 29. Jonny Swarm 18:57

Muscatine (118) — 5. Olson 17:21; 17. Tevin Tovar 18:18; 27. Eli Roeth 18:53; 34. Matt Booth 19:12; 35. Owen Hazelwood 19:15

North (154) — 6. Schocker 17:25; 22. Matt Dibbern 18:32; 24. Marechal Childe 18:38; 47. Logan Anderson 20:02; 55. Larry Fregusson 21:05

Clinton (219) — 31. Noah Smith 19:06; 41. Sean Hammond 19:37; 48. Kyle Guilliams 20:15; 49. Kyle Gassman 20:21; 50. Parker Sirna 20:28

Central (219) — 10. Thompson 17:57; 26. Will Reemstma 18:44; 57. Martin Leyhe 21:28; 62. Danny Frandsen 22:18; 64. Alex Richter 23:17

Assumption (234) — 13. Chris Guise 18:05; 45. Josh Motley 19:41; 53. Brian Wadle 20:50; 60. Clay Herrman 21:41; 63. Peter Wemhoff 22:58

Big Six meet

at Galesburg

Teams -- 1. Alleman 31; 2. Moline 49; 3. United Township 89; 4. Galesburg 91; 5. Quincy 109; 6. Rock Island 163.

Top 10 -- 1. Dalton Martin (United Township) 15:22.4; 2. Spencer Smith (Alleman) 15:37.3; 3. Andrew Ellison (Moline) 15:57.5; 4. Aaron Mickelson (Alleman) 16:31.7; 5. James Wright (United Township) 16:38.4; 6. Ben Weaver (Alleman) 16:40.2; 7. Noah Fleer (Quincy) 16:40.6; 8. Brendan Hird (Alleman) 16:49.2; 9. Nikola Stojanovic (Moline) 16:59.4; 10. Jackson McClellan (Moline) 17:08.3.

Alleman (31) -- 2. Smith 15:37.3; 4. Mickelson 16:31.7; 6. Weaver 16:40.2; 8. Hird 16:49.2; 11. Tony VandeWalle 17:10.7

Moline (49) -- 3. Ellison 15:57.5; 9. Stojanovic 16:59.4; 10. McClellan 17:08.3; 13. Tim Wolf 17:15.2; 14. Ryan Lodico 17:23.4

United Township (89) -- 1. Martin 15:22.4; 5. Wright 16:38.4; 22. Colton Garcia 18:04.1; 29. Mason Laud 1817.8; 32. Luis Cortes 18:30.6

Rock Island (163) -- 25. Donovan Garro 18:11.2; 33. Ben Claude 18:43.5; 34. Aminia Mashimango 18:47.9; 35. Mitchell Grizzle 18:52.7; 36. Miguel Serna 18:57.8

Tri-Rivers Conference meet

Teams -- 1. Cal-Wheat 54, 2. Maquoketa 58, 3. North Linn 107, 4. Springville/ Central City 111,5. Prince of Peace 153, 6. Easton Valley 154, 7. Alburnett 166, 8. Marquette Catholic 167,9.  Ed-Co 231, 10. East Buchanan 266

Top 5 -- 1. Jacob Wessel (Ed-Co) 16:59, 2. Hunter Rickels (Cal Wheat) 17:10, 3. Caleb Christianse (Springville/Central City) 17:23, 4. Seth Boss (North Linn) 17:25, 5. Chandler Gannon (Cal Wheat) 17:27.

River Valley Conference meet

Teams -- 1. Bellevue 34, 2. Mid Prairie 74, 3. Tipton 82, 4. Durant 122, 5. Monticello 144, 6. Notheast 144, 7. Iowa City Regina 188, 8. Camanche 199, 9. Wilton 206, 10. Cascade 251, 11. North Cedar 353, 12. West Liberty 361

Top 10 -- 1. Caleb Kress (Bellevue) 17:22.02; 2. Brady Griebel (Bellevue) 17:22.55; 3. Floyd Evans (Mid Prairie) 17:26.73; 4. Buddy Dartling (Wilton) 17:41.41; 5. Alex Reed (Bellevue) 17:42.22; 6. Wyatt Schmidt (Northeast) 17:44.57; 7. Kyle Guenther (Bellevue) 17:44.95; 8. Caleb Shumaker (Tipton) 17:45.65; 9. Ben Ellis (Tipton) 17:47.64; 10. Nathan Meyer (Iowa City Regina) 17:48.03.

Girls cross country

MAC meet

at Davenport (West Lake Park)

Team — 1. Pleasant Valley 48; 2. North Scott 51; 3. Bettendorf 64; 4. Assumption 93; 5. Muscatine 101; 6. Davenport Central 169; 7. Davenport West 221; 8. Burlington 239; 9. Clinton 249; North no team score

Top 10 — 1. Trinity Borland (Bett) 20:19; 2. Presley Case (NS) 20:26; 3. Moriah Morter (Muscatine) 20:38; 4. Abbi Lafrenz (NS) 20:42; 5. Maddie Minard (PV) 20:45; 6. Mallory Lafever (PV) 20:54; 7. Sommer Clydesdale (NS) 21:05; 8. Abby Riley (PV) 21:17; 9. Laney Fitzpatrick (Assumption) 21:25; 10. Madison Temple (Bett) 21:38

PV (48) — 5. Minard 20:45; 6. Lafever 20:54; 8. Riley 21:17; 14. Cecilie Schieffer 21:51; 15. Lauren Buechel 21:53

North Scott (51) — 2. P. Case 20:26; 4. Lafrenz 20:42; 7. Clydesdale 21:05; 13. Maddie Case 21:44; 25. Katie Jackovich 22:39

Bettendorf (64) — 1. Borland 20:19; 10. Temple 21:38; 11. Sarah Schmidt 21:38; 19. Layken Bytnar 22:00; 23. Peyton Bytnar 22:24

Assumption (93) — 9. Fitzpatrick 21:25; 12. Julia Schumacher 21:42; 17. Lexi Moore 21:58; 27. Kaitlynn Ballinger 23:00; 28. Erin McMullen 23:01

Muscatine (101) — 3. Morter 20:38; 16. Rylee Blake 21:56; 22. Emma Maynard 22:19; 24. Emmie Smith 22:30; 36. Molly Tigrett 23:49

Davenport Central (169) — 18. Ava Soliz 21:59; 32. Tessa Goodwin 23:32; 35. Emma Berger 23:48; 41. Baylea Hamer 24:12; 43. Sylvie Blackman 24:20

Davenport West (221) — 33. Savanah Strunk 23:41; 34. Pam Friede 23:46; 45. Jessie Chalupa 25:05; 52. Malayna Carstens 25:53; 57. Kate Kealey 26:50

Clinton (249) — 40. Lauren Buer 24:10; 49. Marlen Dondiego 25:25; 50. Keegan Cassidy 25:30; 54. Paige Suessmith 26:11; 56. Alexis Witherspoon 26:19

Western Big Six meet

Team scores — 1. Moline 55; 2. Quincy 63; 3. Galesburg 79; 4. United Township 92; 5. Alleman 107. 6. Rock Island 117.

Top 10 individuals — 1. Lydia Kurfman (Quincy) 18:16.4; 2. Kaitlyn Pendergast (Galesburg) 18:47.6; 3. Addie Pulley (Alleman) 18:57.7; 4. Lexi Herr (Galesburg) 19:13.7; 5. Lylia Gomez (Moline) 19:48.8; 6. Kileigh Burge (Moline) 19:51.3; 7. Alexandra Cajigal (Alleman) 20:06.4; 8. Kendall Marks (Quincy) 20:10.6; 9. Emma St. George (Galesburg) 20:10.7; 10. Ricar Mends (United Township) 20:14.3

Moline (55) — 5. Gomez 19:48.8; 6. Burge 19:51.3; 13. Madison Lodico 20:32.1; 15. Grace Vinzant 20:36.9; 16. Alexis Wolf 20:45.2; 18. Grace Shelton 21:00; 20. Emily Lopez 21:09.2.

United Township (92)  — 10. Mends 20:14.3; 12. Brinley Rodgers 20:27.6; 17. Analya Sedano 20:56.1; 23. Ryleigh O’Brien 21:18.4; 30. Alicia Lopez 22:49.8; 32. Zoe Cervantes 23:00.3; 39. Diana Rodriguez 22:42.0.

Alleman (107) — 3. Pulley 18:57.7; 7. Cajigal 20:06.4; 25. Ella Darrow 21:35.9; 35. Brianna Waller 23:34.6; 37. Grace Moore 24:34.6; 6. Gilselle Ramirez 24:35.7; 40. Victoria Hernandez 24:43.

Rock Island (117) — 14. Jade Ford 20:33.4; 19. Jayla Hathorn 21:00.6; 24. Breanna Homan 21:30.9; 29.  Kaitlyn Hunter 22:37.6; 31. Taeler Gygi 22:58.7; 33. Franchesca Owens 23:05.3; 34. Lainey Genson 23:12

Tri-Rivers Conference meet

Teams -- 1. Bellevue Marquette 35, 2. North Linn 46, 3. Springville/Central City 48, 4. Alburnett 105, 5. Ed-Co 127.

Top 5 individuals -- 1. Emily Staal (Springville/Cental City) 18:45; 2. Halle Kilburg (Marquette Catholic) 19:46; 3. Janelle Staal (SP/CC) 20:06; 4. Hannah Bridgewater (North Linn) 20:15; 5. Annika Frank (Marquette Catholic) 21:43.

River Valley Conference meet

Teams -- 1. Mid Prairie 31, 2. Monticello 51, 3. Cascade 93, 4. Iowa City Regina 119, 5. North Cedar 150, 6. Tipton 181, 7. Camache 202, 8. Wilton 240, 9. Durant 245, 10. Northeast 263, 11. Bellevue 281, 12. West Liberty 297

Top 10 -- 1. Marie Hostetler (Mid Prairie) 18:29.52, 2. Anna Hostetler (Mid Prairie) 19:32.33, 3. Paige Holub (Monticello) 20:13.59, 4. Ana Fleming (Mid Prairie) 20:26.98, 5. Madeline Rhomberg (Cascade) 20:52.47, 6. Madison Kelchen (Cascade) 20:55.0, 7. Taylor McDonald (Monticello) 21:06.50, 8. Kailey Miller (Bellevue) 21:06.50, 9. Gabrielle Steiner (Monticello) 21:08.08, 10. Abbagail Evans (Mid Prairie) 21:23.59.

Volleyball

Tri-Rivers tournament

East Division

Pool 1

Lisbon 21-19-15, Calamus-Wheatland 13-21-4

Cedar Valley Christian 21-13-18, Calamus-Wheatland 18-21-16

Lisbon 16-21-15, Cedar Valley Christian 21-9-12

Pool 2

Bellevue Marquette 21-20-15, Prince of Peace 10-22-3

Easton Valley 21-21, Midland 14-8

Bellevue Marquette 21-21, Midland 3-17

Easton Valley 21-21, Prince of Peace 7-9

Midland 21-18-15, Prince of Peace 14-21-2

Bellevue Marquette 21-21, Easton Valley 10-17

West Division

Pool 1

Springville 21-21, Alburnett 6-7

Maquoketa Valley 21-21, Alburnett 10-16

Springville 21-21, Maquoketa Valley 7-10

Pool 2

Edgewood-Colesburg 21-21, Central City 5-11

East Buchanan 21-21, North Linn 14-13

Edgewood-Colesburg 21-21, North Linn 15-9

East Buchanan 21-21, Central City 10-11

North Linn 21-21, Central City 19-17

East Buchanan 21-21, Edgewood-Colesburg 11-17

Saturday's quarterfinals

at Wyoming

10 a.m. -- Bellevue Marquette vs. Maquoketa Valley

10 a.m. -- East Buchanan vs. Easton Valley

11 a.m. -- Springville vs. Cedar Valley Christian

11 a.m. -- Lisbon vs. Edgewood-Colesburg

Fulton 25-25, Erie 14-22

Fulton stats only

Kills -- Brooke Huizenga 7, Emily Schipper 7, Genna Stage 4, Racheal Huizenga 2, Kearston Norman, Kearra Kohrt. Assists -- Kylee Sweenie 8, Brooke Huizenga 7, Norman 4, Racheal Huizenga. Blocks -- Daekota Knott 5, Brooke Huizenga, Norman. Digs -- Schipper 4, Norman 3, Brooke Huizenga 3, Ally Curley, Emily Banker. Aces -- Kearra Kohrt 2, Knott, Sweenie, Schipper.

Annawan 25-25, Galva 11-19

Galva stats only

Kills -- Patty 3. Digs -- Landis 3, Patty 3, Williams 3. Aces -- Anderson 3, Shilling 2, Patty 2. Assists -- Shilling 4. Blocks -- Landis 2

United 25-25, Mercer County 13-12

Kills -- United, Vada Gregory 11, Jerzi Johnson 5; Mercer County, Lower 5, Stineman 5. Assists -- United, Baylee McKeown 19; Mercer County, Taylor 12. Digs -- United, Jordian Cook 17; Mercer County, Coulter 6. Aces -- United, Cook 4; Mercer County, Coulter, Taylor.

Wethersfield 25-25, Stark County 15-12

Kills -- Wethersfield, Brittney Litton 18, Mackenzie Linstrom 10, Charlotte Pillen 5; Stark County, Maggie Rauoe 3. Assists -- Wethersfield, Tess Anderson 30; Stark County, Maddie Wilson 4. Blocks -- Wethersfield, Anderson 2, Litton 2; Stark County, Mallory Pearson 6. Digs -- Wethersfield, Pillen 7, Tori Rashid 6, Sydney Lambert 6, Lindstrom 5; Stark County,  Makayla Morales 3, Allison Gosnell 3. Aces -- Wethersfield, Rashid 3; Stark County, Delany Johnson.

Records: Stark County 5-18; Wethersfield 26-0

Sherrard 25-25, Riverdale 17-21

Kills -- Sherrard, Callie Minch 5, Justice Kinder 4, Courtney Whitesell 2; Riverdale, Mary Mitton 8, Jessie Hemm 7, Marta Solomon 4. Digs -- Sherrard, Jenna Vestal 7, Minch 4, Karsen Elgas 3; Riverdale, Solomon 13, Mitton 4, Emily Kruse 4. Assists -- Sherrard, Audrey Epperly 6, Emma Hoffmann 6; Riverdale, Gracie Baldwin 16, Kruse 9. Blocks -- Riverdale, Shae 2, Jessie Hemm 2, Sidney Garrett. Aces -- Sherrard, Vestal; Riverdale, Emily Kruse 2, Mitton.

Ridgewood 23-25-25, ROWVA 25-16-20

Digs -- Ridgewood, Jenna Stromquist 15, Alli Lambie 4; ROWVA, Paige Swanson 9. Assists -- Ridgewood, Lambie 8, Olivia Muckles 4; ROWVA, Jaylen Haynes 14. Kills -- Ridgewood, Mackenzie Coziahr 8; ROWVA, Abby Stowe 7. Blocks -- Ridgewood, Annie Althaus 6; ROWVA, Stowe 2. Aces -- Ridgewood, Megan Kenney 2; ROWVA, Kelsey Lindquist 2, Kaylee Schuermann.

Angry
0
Sad
0
Funny
0
Wow
0
Love
0