Boys golf

Davenport West quadrangular

At Emeis Golf Course

Team scores -- 1. Pleasant Valley 304; 2. Burlington 352; 3. Clinton 356; 4. Davenport West 434

Medalist -- Jack Roemer (PV) 69

Pleasant Valley -- Roemer 69, John Logan 78, Jack Dumas 78, Lucas Wendel 79

Clinton -- Zach Bohle 88, Connor Hyde 88, Jared Simpson 90, Ty Koehler 90

Davenport West -- Axel Sade 85, Carson Kahley 106, Kyle Matteson 111, Harrison Wright 132

Alleman 161, Sterling 172

Emerald Hills Golf Course

Par 36

Medalist -- NateOlson, Sterling, 37

Alleman -- Ryan Rochholz 39, Hunter Love 40, Gabe Beardsley 41, Cole Ramsay 41

Sterling -- Olson, Nick Ceruzzi 40, Jake Alston 47, Luke Steinke 49

Team records -- Alleman 1-0, Sterling 0-1

JV -- Alleman 203, Sterling 219

JV medalist -- Nate Musal, Alleman, 40

Boys cross country

IATC preseason rankings

Class 4A

1. Pleasant Valley; 2. Dowling Catholic; 3. Cedar Rapids Prairie; 4. Johnston; 5. West Des Moines Valley; 6. Dubuque Hempstead; 7. Cedar Rapids Washington; 8. Iowa City West; 9. Iowa City High; 10. Linn-Mar; 11. Dubuque Senior; 12. Indianola; 13. Waukee; 14. Ankeny; 15. Cedar Falls

Others to watch: Ames; Ankeny Centennial; Cedar Rapids Kennedy; Davenport West; Urbandale

Class 3A

1. Mount Vernon-Lisbon; 2. Grinnell; 3. Gilbert; 4. Dallas Center-Grimes; 5. Marion; 6. Decorah; 7. Cedar Rapids Xavier; 8. Carlisle; 9. Dubuque Wahlert; 10. Humboldt; 11. Sergeant Bluff-Luton; 12. Mount Pleasant; 13. Clear Creek Amana; 14. Pella; 15. Sioux City Heelan

Others to watch: Atlantic; Crestwood; Glenwood; Oskaloosa; Spirit Lake

Class 2A

1. Mid-Prairie; 2. George-Little Rock; 3. Western Christian; 4. Tipton; 5. Aplington-Parkersburg; 6. East Marshall; 7. Roland-Story; 8. Monticello; 9. South Hamilton; 10. Garner-Hayfield-Ventura; 11. Unity Christian; 12. Waukon; 13. Iowa City Regina; 14. Des Moines Christian; 15. Osage

Others to watch: Grundy Center; New Hampton; Shenandoah; Sioux Center; Williamsburg

Class 1A

1. Nodaway Valley; 2. South Winneshiek; 3. Starmont; 4. Denver; 5. Adair-Casey/Guthrie Center; 6. Pekin; 7. Calamus-Wheatland; 8. Bellevue; 9. Hudson; 10. Remsen St. Mary's; 11. Earlham; 12. West Fork; 13. Panorama; 14. Boyer Valley; 15. Eagle Grove

Others to watch: none submitted

Girls cross country

IATC preseason rankings

Class 4A

1. Johnston; 2. Dubuque Hempstead; 3. Cedar Falls; 4. Iowa City High; 5. Dowling Catholic; 6. Waukee; 7. Ankeny Centennial; 8. Iowa City West; 9. Dubuque Senior; 10. North Scott; 11. Pleasant Valley; 12. Cedar Rapids Kennedy; 13. West Des Moines Valley; 14. Ankeny; 15. Linn-Mar

Others to watch: Ames; Bettendorf; Des Moines Roosevelt; Indianola; Urbandale

Class 3A

1. Sioux City Heelan; 2. Decorah; 3. Dubuque Wahlert; 4. North Polk; 5. Pella; 6. Humboldt; 7. Dallas Center-Grimes; 8. Denison-Schleswig; 9. Gilbert; 10. Charles City; 11. Ballard; 12. Spencer; 13. Solon; 14. Davenport Assumption; 15. Mount Vernon-Lisbon

Others to watch: Atlantic; Benton; Fort Madison; LeMars; Marion

Class 2A

1. Monticello; 2. Mid-Prairie; 3. Okoboji; 4. Shenandoah; 5. Underwood; 6. Cascade; 7. Roland Story; 8. Osage; 9. Unity; 10. Aplington-Parkersburg; 11. Emmetsburg; 12. Pocahontas Area; 13. Iowa City Regina; 14. George-Little Rock; 15. Tipton

Others to watch: Albia; Crestwood; East Marshall; Grundy Center; Williamsburg

Class 1A

1. Central Elkader; 2. Hudson; 3. South Winneshiek; 4. Central City/Springville; 5. Pekin; 6. Baxter; 7. Bellevue Marquette; 8. Denver; 9. North Linn; 10. Fort Dodge St. Edmond; 11. Mason City Newman; 12. Panorama; 13. Griswold; 14. Adair-Casey/Guthrie Center; 15. West Fork

Others to watch: none listed

0
0
0
0
0