Boys basketball

Iowa state tournament

at Wells Fargo Arena, Des Moines

Class 4A

Wednesday's scores

Iowa City West 57, Newton 51

Cedar Rapids Kennedy 55, Dubuque Hempstead 47

Sioux City East 61, Bettendorf 53

West Des Moines Valley 57, Des Moines North 55

Today's semifinals

Class 1A

North Linn (26-0) vs. Gladbrook-Reinbeck (25-2), 10:30 a.m.

Grand View Christian (25-1) vs. Remsen St. Mary's (25-0), 12:15 p.m.

Class 2A 

Western Christian (22-2) vs. Camanche (23-2), 2 p.m.

Pella Christian (21-4) vs. Carroll Kuemper (23-2), 3:45 p.m.

Class 3A

Waverly-Shell Rock (23-1) vs. Cedar Rapids Xavier (14-11), 6:35 p.m.

West Delaware (25-0) vs. Sergeant Bluff-Luton (16-9), 8:15 p.m.

Friday's semifinals

Class 4A

Iowa City West (21-3) vs. Cedar Rapids Kennedy (20-5), 1:30 p.m.

Sioux City East (22-2) vs. West Des Moines Valley (20-4), 3:15 p.m.

Sioux City East 61, Bettendorf 53

SIOUX CITY EAST (22-2) — Aidan Vanderloo 4-11 7-8 18, Jailen Billings 3-12 2-2 8, Cole Taylor 1-2 2-2 4, Van Rees 6-11 13-15 25, Sam Hildahl 2-2 0-0 4, Jack Peterson 0-0 0-0 0, Steve Siebersma 1-1 0-0 2. Totals 17-39 24-27 61.

BETTENDORF (18-6) — JMichael Young 5-12 8-8 20, D.J. Carton 5-14 0-1 12, Suni Lane 4-6 0-0 8, Joe Martens 0-0 0-0 0, Mark Kallenberger 1-2 0-0 2, Michael Baer 0-1 0-0 0, Barrett Hill 0-0 0-0 0, Dylan Clearman 3-8 0-0 9, Justin Hutter 0-0 0-0 0, Ryan Fall 0-0 0-0 0, Cole Grothusen 1-4 0-1 2. Totals 19-47 8-10 53. 

Get breaking news sent instantly to your inbox

Sioux City East;12;15;13;21;--;61

Bettendorf;11;9;21;12;--;53

3-point goals — East 3-8 (Vanderloo 3-4, Billings 0-4); Bettendorf 7-15 (Clearman 3-7, Young 2-4, Carton 2-3, Baer 0-1). Rebounds — East 25 (Rees 10); Bettendorf 28 (Lane 7, Carton 5). Assists — East 8 (Billings 5); Bettendorf 9 (Lane 4). Steals — East 6 (Billings 2); Bettendorf 2 (Lane, Clearman). Blocks — East 3 (Rees 2); Bettendorf 3 (Lane 2). Turnovers -- East 10, Bettendorf 14. Total fouls -- East 14, Bettendorf 24. Fouled out -- Lane, Grothusen. 

All-Lincoln Trail Conference

First team -- Owen Landwehr, Jr., Annawan; Jared Smith, Sr., Ridgewood; Quinton King, Jr., Mercer County; Bryce Anderson, Sr., Wethersfield; Noah Bauman, Sr., Princeville; Dalton Coppejans, Sr., Annawan; Mason Kaiser, Jr., Galva; Briar Greenman, Jr., Ridgewood; Ben Buresh, Jr., Annawan; Chandler Diehl, Sr., West Central

Second team -- Jacob Schwerbrock, Jr., Wethersfield; Cooper Hoxworth, So., Galva; Jordan Metcalfe, Jr., Mercer County; Braeden Reed, Sr., West Central; Blake Cheesman, Jr., Wethersfield; Trey Kazubowski, Sr., Galva; Tucker Sams, So., ROWVA-Williamsfield; Justin Janssen, So., Princeville; John Groter, Sr., Stark County; Brendon Shaw, Jr., Annawan

Honorable mention -- Tyler English, Sr., Ridgewood; Toby Whitsitt, Jr., United; Travis Kane, Jr., Ridgewood; Canaan Gerber, Jr., Stark County; Jaxon Ince, Sr., Wethersfield

All-Academic team

Annawan -- Hunter Matney, Dalton Coppejans, Owen Landwehr, Ben Buresh, Brendon Shaw, Dante Weathersby, Jacob Wolf

Galva -- Cooper Hoxworth, Mason Kaiser, Josh Jeffries, Gunner Spivey, Carey Meyer, Tanner Klein, Ryan Russell, Parker Taylor, Ernie Heinrich 

Mercer County -- Jacob Dellitt, Rashaun King, Jeff Garrett, Anthony Ruggles, Jaden Dellitt,

Erlends Zagorskis, Adem Ramadani

Ridgewood -- Jared Smith, Cole Franks, Travis Kane, Alec Vinavich, Brockton Reed, Max Nuckles, Briar Greenman

Wethersfield -- Nolan Hicks, Joe Fisher, Blake Cheesman, Nick VanWassenhove, Bryce Anderson, Alex Smith, Jacob Schwerbrock, Dane Dearing, Jaxon Ince, Preston Evans, Bryce Elias