Football

Iowa state playoffs

Class 4A 

Friday's semifinals

4:06 p.m. — Iowa City West (11-0) vs. Bettendorf (10-1)

7:06 p.m. — Ankeny Centennial (9-2) vs. Dowling Catholic (10-1)

Class 3A

Today's semifinals

5:36 p.m. — Harlan (10-1) vs. Pella (10-1)

8:21 p.m. — Cedar Rapids Xavier (11-0) vs. Solon (11-0)

Class 2A

Saturday's semifinals

4:06 p.m. — Boyden-Hull/Rock Valley (10-1) vs. Waukon (10-1)

7:06 p.m. — Union, LaPorte City (8-3) vs. Williamsburg (9-2)

Class 1A

Saturday's semifinals

10:06 a.m. — Iowa City Regina (9-2) vs. Pella Christian (11-0)

1:06 p.m. — West Lyon (11-0) vs. Van Meter (11-0)

Class A

Friday's semifinals

10:06 a.m. — Saint Ansgar (11-0) vs. Hudson (11-0)

1:06 p.m. — West Sioux (11-0) vs. Council Bluffs St. Albert (10-1)

Eight-player

Today's semifinals

9:06 a.m. — Midland (9-2) vs. Don Bosco (11-0)

12:06 p.m. — Remsen St. Mary's (10-0) vs. Fremont-Mills (9-2)

Illinois state playoffs

Saturday's games

Class 8A quarterfinals

Oswego (10-1) at Frankfort Lincoln-Way East (11-0)

Naperville Central (9-2) at Park Ridge Maine South (10-1)

Minooka (9-2) at Edwardsville (8-3)

Loyola Academy (10-1) at Chicago Marist (11-0)

Class 7A quarterfinals

Lisle Benet Academy (8-3) at New Lenox Lincoln-Way Central (10-1)

Batavia (10-1) at New Lenox Lincoln-Way West (9-2)

East St. Louis (10-1) at Chicago Mount Carmel (8-3)

Lake Zurich (11-0) at Chicago St. Rita (9-2)

Class 6A quarterfinals

Villa Park (10-1) at Crystal Lake Prairie Ridge (11-0)

Hoffman Estates (9-2) at Belvidere North (7-4)

New Lenox Providence (7-4) at Burbank St. Laurence (8-3)

LaGrange Park (10-1) at Sacred Heart-Griffin (9-2)

Class 5A quarterfinals

Lemont (10-1) at Chicago Phillips (11-0)

Sterling (11-0) at Woodstock Marian (7-4)

Hillcrest Country Club Hills (9-2) at Dunlap (11-0)

Washington (9-2) at Peoria Richwoods (7-4)

Class 4A quarterfinals

Rochelle (8-3) at Morris (9-2)

Dixon (10-1) at Chicago Raby (10-1)

Herrin (10-1) at Rochester (11-0)

Herscher (10-1) at Highland (11-0)

Class 3A quarterfinals

Wilmington (10-1) at Elmhurst IC Catholic (10-1)

Byron (11-0) at Williamsville (11-0)

Pleasant Plains (8-3) at Carlinville (10-1)

Anna-Jonesboro (11-0) at Vandalia (8-3)

Class 2A quarterfinals

Orion (9-2) at Sterling Newman (11-0), 1 p.m.

El Paso-Gridley (7-4) at Gibson City-Melvin-Sibley (11-0)

Maroa-Forsyth (10-1) at West Hancock (11-0)

Shelbyville (9-2) at Westville (11-0)

Class 1A quarterfinals

Lena-Winslow (11-0) at Freeport Aquin (9-2)

Princeville (9-2) at Forreston (10-1)

Carrollton (10-1) at Tuscola (11-0)

Athens (9-2) at Bridgeport Red Hill (11-0)

Volleyball

Iowa state tournament

At Cedar Rapids (U.S. Cellular Center)

Wednesday's scores

Class 3A

Osage 25-25-25, Tipton 18-19-18

Sioux Center 25-20-25-25, Red Oak 17-25-18-18

Waterloo Columbus 25-25-20-29, Dyersville Beckman 18-18-25-27

Carroll Kuemper 25-25-25, Iowa Falls-Alden 11-22-20

Class 2A

Dike-New Hartford 25-25-25, Wapsie Valley 12-9-9

Western Christian 25-25-25, Iowa City Regina 10-20-12

Council Bluffs St. Albert 25-25-26, Unity Christian 17-16-24

Grundy Center 25-25-25, Sidney 12-17-18

Class 1A

Janesville 25-25-25, East Mills 10-12-19

LeMars Gehlen 18-25-25-25-15, Tripoli 25-27-14-12-10

Holy Trinity Catholic 25-25-25, Starmont 17-21-17

Springville 25-25-25, North Tama 15-21-21

Today's semifinals

Class 5A

10 a.m. — Cedar Falls (41-2) vs. Linn-Mar (31-10)

10 a.m. — WDM Valley (40-7) vs. Ankeny Centennial (30-7)

Class 4A

Noon — Sergeant Bluff-Luton (41-3) vs. Cedar Rapids Xavier (32-9)

Noon — Lewis Central (33-5) vs. Dubuque Wahlert (20-9)

Class 3A

2 p.m. — Sioux Center (33-5) vs. Osage (26-9)

2 p.m. — Carroll Kuemper (39-2) vs. Waterloo Columbus (34-8)

Class 2A

4 p.m. — Dike-New Hartford (47-3) vs. Council Bluffs St. Albert (28-3)

4 p.m. — Western Christian (38-6) vs. Grundy Center (37-6)

Class 1A

6 p.m. — Janesville (35-7) vs. Holy Trinity (38-5)

6 p.m. — LeMars Gehlen (28-6) vs. Springville (39-2)

Osage 25-25-25, Tipton 18-19-18

Kills — Tipton, Sommer Daniel 9, Blake Ehler 9, Jamie Kofron 5, Amanda Smith 4, Kamryn Chapman 4; Osage, Kelsey Havel 12, Sydney Midlang 10, Danielle Johnson 8, Brenna Jacobs 7. Assists — Tipton, Daniel 14, Smith 11; Osage, Rylie Olson 35. Aces — Tipton, Smith, Ehler, Chapman; Osage, Sophia Muller, Olson, Jacobs. Digs — Tipton, Smith 12, Ehler 10, Kofron 6, Daniel 5, Emily Hermsen 3; Osage, Courtney Chambers 10, Olson 8, Jacobs 7, Havel 7. Blocks — Tipton, Daniel, Chapman; Osage, Johnson, Midlang, Havel, Paige Kisley.

Records: Osage 26-9; Tipton 32-7 (final)

0
0
0
0
0