Football

Iowa standings

Class 4A District 6

;District;Overall

;;W;L;W;L

Pleasant Valley;;0;0;3;0

Western Dubuque;;0;0;3;0

North Scott;;0;0;2;1

Dubuque Senior;;0;0;2;1

Davenport West;;0;0;1;2

Dubuque Hempstead;;0;0;1;2

Class 4A District 7

;District;Overall

;;W;L;W;L

Bettendorf;;0;0;2;1

Davenport Central;;0;0;2;1

Clinton;;0;0;1;2

Davenport North;;0;0;1;2

Iowa City High;;0;0;1;2

Muscatine;;0;0;0;3

Class 3A District 4

;District;Overall

;;W;L;W;L

Center Point-Urbana;;1;0;3;0

Marion;;1;0;2;1

West Delaware;;1;0;2;1

Dubuque Wahlert;;1;0;1;2

Assumption;;0;1;1;2

Central DeWitt;;0;1;0;3

Clear Creek-Amana;;0;1;0;3

Maquoketa;;0;1;0;3

Class 2A District 5

;District;Overall

;;W;L;W;L

Williamsburg;;1;0;3;0

Mediapolis;;1;0;2;1

Mount Vernon;;1;0;2;1

West Liberty;;1;0;2;1

Anamosa;;0;1;1;2

Mid-Prairie;;0;1;1;2

Northeast;;0;1;1;2

Camanche;;0;1;0;3

Class 1A District 3

;District;Overall

;;W;L;W;L

Bellevue;;1;0;3;0

West Branch;;1;0;3;0

Maquoketa Valley;;1;0;3;0

Clayton Ridge;;1;0;1;2

Tipton;;0;1;1;2

Durant;;0;1;1;2

North Cedar;;0;1;0;3

Jesup;;0;1;0;4

Class 1A District 4

;District;Overall

;;W;L;W;L

Wilton;;1;0;3;0

Iowa City Regina;;1;0;1;2

Sigourney-Keota;;1;0;1;2

Louisa-Muscatine;;1;0;1;2

Columbus Community;;0;1;1;2

Highland;;0;1;1;2

Van Buren;;0;1;1;2

Wapello;;0;1;1;2

8-player District 4

;District;Overall

;;W;L;W;L

Lone Tree;;1;0;4;0

Iowa Valley;;1;0;3;1

Midland;;1;0;2;1

English Valleys;;0;0;2;2

Springville;;0;1;2;2

WACO;;0;1;1;3

Easton Valley;;0;1;0;3

Illinois standings

Western Big Six

;Conf;Overall

;;W;L;W;L

Alleman;;0;0;2;1

Galesburg;;0;0;2;1

Rock Island;;0;0;2;1

Moline;;0;0;1;2

Quincy;;0;0;1;2

United Township;;0;0;1;2

Lincoln Trail

;Conf;Overall

;;W;L;W;L

Princeville;;1;0;3;0

Annawan-Wethersfield;;1;0;2;1

West Central;;1;0;2;1

Mercer County;;1;0;1;2

Mid-County;;0;1;1;2

Stark County;;0;1;1;2

Monmouth United;;0;1;0;3

Ridgewood;;0;1;0;3

Northern Illinois Big 12 West

;Conf;Overall

;;W;L;W;L

Sterling;;0;0;3;0

LaSalle-Peru;;0;0;3;0

Geneseo;;0;0;2;1

Rochelle;;0;0;2;1

Ottawa;;0;0;1;2

Northwest Upstate Illini Northwest

;Conf;Overall

;;W;L;W;L

Eastland-Pearl City;;3;0;3;0

Lena-Winslow;;3;0;3;0

Forreston;;2;1;2;1

West Carroll;;2;1;2;1

Dakota;;1;1;2;1

East Dubuque;;1;2;1;2

Amboy-LaMoille;;0;2;0;3

Galena;;0;2;0;3

Pecatonica;;0;3;0;3

Three Rivers Mississippi

;Conf;Overall

;;W;L;W;L

Monmouth-Roseville;;1;0;1;2

St. Bede;;1;0;1;2

Hall;;1;0;1;2

Kewanee;;0;0;1;2

Erie-Prophetstown;;0;1;0;3

Princeton;;0;1;0;3

Sherrard;;0;1;0;3

Three Rivers Rock

;Conf;Overall

;;W;L;W;L

Fulton;;1;0;3;0

Sterling Newman;;1;0;3;0

Rockridge;;1;0;3;0

Morrison;;0;0;3;0

Bureau Valley;;0;1;2;1

Orion;;0;1;2;1

Riverdale;;0;1;1;2

Boys soccer

Orion-Sherrard-United 4, Canton 0

Halftime — Orion-Sherrard-United 2, Canton 0. Goals – Arden Clauss (Jacob Kruse), 3rd minute; Mark Moen, 12th; Clauss, 68th; Kruse, 72nd. Shots — Orion-Sherrard-United 22, Canton 4. Saves – Canton, Blake Murphy 10; Orion-Sherrard-United, Josh Spranger 3.

Record – Orion-Sherrard-United 5-6-1

Kewanee 6, Riverdale 1

Halftime -- Kewanee 3, Riverdale 0. Kewanee goals -- Contreras (from S. Burkhart); Morales (from Sierra); Contreras (from Morales); Contreras (from Vargas); Peterson (from Contreras); Wolf (from Avilez). Saves -- Kewanee (Ullinskey 3).

JV -- Kewanee 4, Riverdale 2

Boys golf

Davenport City Tournament

at Duck Creek, par 70

Team scores -- Assumption 308, North 312, Central 340, West 371

Medalist -- Matt Cain (DA) 71

Assumption -- Cain 71, Griffin Steer 77, Liam Steer 79, John Lystiuk 81

North -- C.J. Fisher 74, Bryan Verdon 77, Jared Beck 80, Nick Stroschein 81

Central -- Alex McCleland 78, Bailey Heim 85, Zach McGhee 88, Connor Bedell 89

West -- Zach Stasz 87, Bryce Grisham 91, Axel Sade 92, Kyle Mattson 101

Bureau Valley 138, Rockridge 155, Orion 174

Medalist -- Spencer Marquez (BV) 32

BV -- Marquez 32, Colton Novotay 33, Corbin Walsh 36, Ian Carl 37

Rockridge -- Carson Hall 37, Grant Otting 39, Jimmy Johnson 39, Jake Hilkin 40

Orion -- Alex Nimrick 40, Tyler Batkin 43, Reece Holst 45, Christian Williams 46

Ridgewood 172, Stark County 232, West Central 263

Medalist -- Thomas Bumann (R) 40

Ridgewood -- Bumann 40, Levi Swanson 43, Bill Bumann 44, Riley Nelson 45

Stark County -- Mitch Herridge 52, Dane Williams 59, Rachael Adair 59, Chris Roark 62

West Central -- Dylan Dermer 58, Logan Shirey 65, Maddie McBride 69, Michayla Lang 71

Williamsfield 160, Elmwood 189, Annawan-Wethersfield 201

Medalist -- Calvin Peterson (W) 37

Williamsfield -- Peterson 37, Matt Brown 39, Austin Larson 40, Lorin Peterson 44

Elmwood -- Kyle Doubet 46, Andrew Braher 47, Tanner Blum 48, Charlie Wake 48

Annawan-Wethersfield -- Jacob Cathelyn 42, John Sims 44, Damon Hulick 56, Alex Ryan 59

Mid-County 156, Kewanee 171, Princeville 206

at Baker Park, par 35

Medalist -- Mason Kaiser (MC) 33

Mid-County -- Kaiser 33, Matt Graves 40, Tristan Rogers 40, Kaden Willer 43

Kewanee -- Riley Hansen 41, Zak Shimmin 42, Sully Smith 44, Griffin Tondreau 44

Princeville -- Taylor Sutherland 48, Noah Cokel 50, Ernie Perkins 53, Kelly Gill 55

Girls golf

Sherrard 199, Knoxville 261, Orion 281

Medalist -- Nikki Schmitt (S) 39

Sherrard -- Schmitt 39, Danielle Abella 45, Myah Sierens 51, Rosa Perez 64

Knoxville -- Hollan Wright 56, Laylyn Stearns 67, Kyli Luptak 69, Hallie Winstead 69

Orion -- Haley DeLille 59, Korryn Barraks 66, Cameron Lough 75, Sarah DeLille 81

Annawan-Wethersfield 235, Elmwood DNF

Medalist -- Cece Lichow (A-W) 41

Annawan-Wethersfield -- Lichow 41, Makayla Huslander 59, Erin Henkel 67, Chloe Lichow 68

Sterling 211, Princeton 214, Prophetstown 238, Indian Creek 250

at Deer Valley

Co-medalist -- Emma Boze (S) 49, Kelly VandeBush (Prince) 49

Sterling -- Boze 49, Abby Sheets 50, Julia Hoffman 51, Averi Heintzelman 61

Princeton -- VandeBush 49, Kiley Shank 53, Jade Loftus 53, Becky Hughes 59

Prophetstown -- Hannah Kolling 54, Laura Gibson 57, Jasmine Haggard 62, Samantha Soleta 65

Indian Creek -- Andrewa Caromole 58, Hailee Peterson 63, Charlotte Wettly 63, Joanne Farnsworth 66

Volleyball

Mercer County 25-25, Galva 20-20

Kills -- MC (Boydston 3, Coulter 3); G (Patty 7). Blocks -- MC (Hess 4, Stineman 3); G (Patty). Assists -- MC (Taylor 10); G (Schillin 7). Digs -- MC (Lower 6, Boydston 5, Hess 5); G (Corkill 8). Aces -- MC (Coulter 7, Taylor 2).

JV -- Mercer County 25-25, Galva 13-8

Monmouth-Roseville 23-25-25, Ridgewood 25-11-9

Kills -- R (Annie Althaus 5); MR (Carly Gillen 15). Assists -- R (Alli Lambin 12); MR (Delaney Woodard 13). Digs -- R (MacKenzie Cozialar 9); MR (Kaylee Woodard 5). Blocks -- R (Althaus 5); MR (Gillen 2.5). Aces -- R (Destiny Kidd); MR (Woodard 5).

Wethersfield 25-25, West Central 12-10

Wethersfield stats

Kills -- Brittney Litton 13, Charlotte Pillen 9, Tori Rashid 5. Digs -- Rashid 14, Hager 8, Litton 5. Assists -- Taylor Lay 24. Aces -- Rashid 2, Litton 2.

Record -- Wethersfield 14-0

Sophomore -- Wethersfield 23-25-25, 25-11-15

Princeville 25-25, Annawan 21-13

Annawan stats

Kills -- L. Waid 4, E. Schupbach 4. Blocks -- Waid 2. Assists -- M. Martin 8. Digs -- Waid 7.

Angry
0
Sad
0
Funny
0
Wow
0
Love
0