Subscribe for 33¢ / day
041218-Jesse-Day-Relays-001

Bettendorf's second runner Mason Morris hands the baton to teammate Nijel McIntosh during the 800-meter relay Thursday during the 83rd annual Jesse Day Relays held at Brady Street Stadium in Davenport. Bettendorf finished second with a time of 1:33.33.

Pleasant Valley has been the gold standard in Mississippi Athletic Conference boys track and field for the last decade.

If Thursday night was any indication of things to come, the baton might be passed across town this year.

Powered by five event wins and five second-place finishes, Bettendorf won the 83rd annual Jesse Day Relays for the first time at Brady Street Stadium with 143.25 points. PV was second in the 11-team field with 113 while Davenport West took third with 108.

“It definitely is an inspirational moment for us,” Bettendorf’s Demari Nicholson said. “We usually don’t come to meets to win but rather come to perform and do our best.

“So to come out and win is a big plus for our team and our track staff.”

Nicholson accounted for three of those wins. Besides running a season-best 54.05 in taking the 400 hurdles, he ran the 200 leg on the victorious sprint medley relay and second leg on the winning 1,600 relay.

The sprint medley relay, anchored by Darien Porter, set a new meet record in 1 minute, 31.91 seconds.

Leo Desequeira clocked a personal-best 11.05 to take the 100, and Porter ran a state-best 21.8 to capture the 200.

“Our coaches always talk about trusting the process,” Desequeira said. “That’s what we’ve been doing. We’re putting in the work from trusting that process, and we have a good team this year.

“I feel we’re going to win a lot of state titles.”

Desequeira believes Bettendorf is positioned to knock PV off its perch at the MAC meet next month.

“We’re the top dogs this year,” he said. “We run really well together and have great team chemistry.”

The Spartans had four wins in the meet.

Konnor Sommer met the Blue Standard to qualify for the Drake Relays with a winning time of 4:23.43 in the 1,600. The Spartans also received wins from Sam Hanna (discus), Gavin Smith (3,200) and the 800 relay anchored by Arthur Braden.

“I just wanted to run a fresh mile to get the Blue Standard,” Sommer said. “I felt pretty good about it even though it was pretty windy. I’m happy with my performance.”

Led by its distance crew, PV still thinks it has the pieces to maintain its MAC stranglehold.

“Our team is progressing,” Sommer said. “We’re aiming to peak at the right time. I think we’ll be in a good spot by the end of the season.”

Davenport West recorded three relay wins — the 400, 3,200 and shuttle hurdle. DJ Mosley, who was on the shuttle hurdle and 400 relay, took second in the long jump.

Clinton’s Jaelen Boysen established a new personal best in the long jump with a leap of 23-1. He’s the first boy in the state of Iowa to eclipse 23 feet this season.

“I’m always trying to get the first spot no matter what,” Boysen said. “I’ve just got to try and keep bettering myself.”

Muscatine’s Tyler Olson ran a season-best and state-best 1:57.85 to take the 800 over Central DeWitt’s Will DeHaan and PV’s Anthony Pena.

Olson, an Iowa recruit, went out in about 56 seconds in the opening 400.

“I needed to challenge myself today,” Olson said. “After the first lap, I could hear him behind me. I knew I had to keep moving.

“I’ve still got some improvement to do with that second lap, but for tonight, it was pretty good.”

Davenport North’s Keenan Hollingshed (high jump), North Scott’s Jacob Porth (400) and Davenport Central’s Will Reemtsma (110 hurdles) were the other local individual winners.

Jesse Day Relays

At Brady Street Stadium

Teams -- 1. Bettendorf 143.25; 2. Pleasant Valley 113; 3. Davenport West 108; 4. North Scott 64.5; 5. Clinton 62.5; 6. Muscatine 56; 7. Solon 53.5; 8. Davenport Central 51; 9. Davenport North 36.25; 10. Central DeWitt 36; 11. Assumption 15

Discus -- 1. Sam Hanna (PV) 158-11; 2. Cole Ernst (North Scott) 141-8; 3. Coal Flansburg (Solon) 141-4; 4. Alec Seifert (North) 127-11; 5. Devin Firrell (West) 127-6

Shot put -- 1. Tyler Linderbaum (Solon) 55-7 3/4; 2. Sam Hanna (PV) 53-10 1/2; 3. Jaylen Johnson (West) 51-0 3/4; 4. Logan Stewart (North) 49-7 3/4; 5. Rocky Lensing (Solon) 49-3 1/4

High jump -- 1. Keenan Hollingshed (North) 6-2; 2. Carter Bell (Bett) 6-0; 3. Joey McNealy (North Scott) 6-0; 4. Jared Simpson (Clinton) 5-10; 5. Trent Allard (North Scott) 5-10

Long jump -- 1. Jaelen Boysen (Clinton) 23-1; 2. DJ Mosley (West) 22-3 3/4; 3. Carter Bell (Bett) 22-1 1/2; 4. Kelvin Mukosa (Bett) 21-4 1/2; 5. Ulysses Patterson (Clinton) 21-4

Sprint medley relay -- 1. Bettendorf (Kalar, Desequeira, Nicholson, Porter) 1:31.91; 2. Davenport Central, 1:36.10; 3. Clinton, 1:38.39; 4. Muscatine, 1:39.69; 5. Solon, 1:39.93

3,200 -- 1. Gavin Smith (PV) 10:02.01; 2. JR Baker (Bett) 10:15.05; 3. Kameron Morgan (West) 10:19.81; 4. Kole Sommer (PV) 10:20.44; 5. Andrew Thompson (Central) 10:22.91

3,200 relay -- 1. Davenport West (Dolan, Wright, Hinton, Anfinson) 8:16.00; 2. Bettendorf, 8:20.24; 3. North Scott, 8:28.00; 4. Pleasant Valley, 8:45.10; 5. Central DeWitt, 8:47.24

Shuttle hurdle relay -- 1. Davenport West (Mosley, Richlen, King, Williams) 1:00.95; 2. North Scott, 1:01.63; 3. Pleasant Valley, 1:04.50; 4. Solon, 1:04.65; 5. Bettendorf, 1:05.34

100 -- 1. Leo Desequeira (Bett) 11.05; 2. Trevor Burkhart (West) 11.12; 3. Collin Ankton (PV) 11.15; 4. Arthur Braden (PV) 11.19; 5. Chris Murphy (Central) 11.34

Distance medley relay -- 1. Central DeWitt (Ellison, Smith, Boesch, DeHaan) 3:39.23; 2. Muscatine, 3:47.24; 3. Clinton, 3:51.93; 4. Bettendorf, 3:52.52; 5. Pleasant Valley, 3:54.24

400 -- 1. Jacob Porth (North Scott) 52.31; 2. Owen Hazelwood (Muscatine) 52.34; 3. Ulysses Patterson (Clinton) 52.49; 4. Andrew Gerth (Bett) 54.24; 5. Carter Bell (Bett) 54.53

800 relay -- 1. Pleasant Valley (Schiltz, Ankton, Royer, Braden) 1:32.57; 2. Bettendorf, 1:33.33; 3. Clinton, 1:35.41; 4. Solon, 1:36.61; 5. Muscatine, 1:37.94

110 hurdles -- 1. Will Reemtsma (Central) 14.88; 2. Luke Ira (Solon) 14.96; 3. Tyler Williams (West) 15.36; 4. Spencer Thomas (North Scott) 15.42; 5. Brady Richlen (West) 15.51

800 -- 1. Tyler Olson (Muscatine) 1:57.85; 2. Will DeHaan (Central DeWitt) 1:58.90; 3. Anthony Pena (PV) 2:03.59; 4. Michael Sampson (PV) 2:09.59; 5. Ben Curry (Bett) 2:11.43

200 -- 1. Darien Porter (Bett) 21.80; 2. Trevor Burkhart (West) 22.91; 3. Owen Hazelwood (Muscatine) 23.61; 4. Keshaun Baker (Bett) 23.62; 5. Marquan Quinn (North Scott) 23.63

400 hurdles -- 1. Demari Nicholson (Bett) 54.05; 2. Will Reemtsma (Central) 56.42; 3. Ty McGruder (Clinton) 57.58; 4. Ben Wilson (PV) 59.76; 5. Mike Anfinson (West) 1:00.38

1,600 -- 1. Konnor Sommer (PV) 4:23.43; 2. Parker Huhn (PV) 4:31.92; 3. Andrew Wright (West) 4:39.36; 4. Jackson Stamper (Bett) 4:41.95; 5. Chris Guise (Assumption) 4:44.55

400 relay -- 1. Davenport West (Mosley, Williams, Westerfield, Burkhart) 43.86; 2. Bettendorf, 43.98; 3. Central DeWitt, 44.72; 4. Davenport North, 44.82; 5. Solon, 44.86

1,600 relay -- 1. Bettendorf (Mukosa, Nicholson, Scott, Porter) 3:24.86; 2. Muscatine, 3:30.02; 3. Davenport West, 3:30.08; 4. Clinton, 3:34.77; 5. Pleasant Valley, 3:38.82

0
0
0
0
0