Prep Wrestling: Bob Mitton Orion Invite

Orion's Logan Lee wrestles Alleman's Roberto Torres in a 220-pound match in the 35th Bob Mitton Orion Invitational Wrestling Tournament at Orion last month. Lee begins his quest for a state repeat Thursday against Lisle's Kevin Paz in a 285-pound bout in Champaign. 

BRIAN ACHENBACH, Lee News Network

The Illinois state high school wrestling tournament begins Thursday in Champaign at the State Farm Center.

Here is a look at the first-round pairings for the 31 wrestlers from the Quad-Cities area. 

Class 3A

106: Isaiah Tapia, sr., Moline (35-9) vs. Dane Durlacher, sr., Mundelein (41-0)

132: Victor Guzman, so., Rock Island (30-6) vs. Patrick Nolan, jr., Orland Park (33-6)

152: Jayden Terronez, jr., Moline (39-7) vs. Christian Komitas, sr., DeKalb (32-12)

195: Hunter Henning, sr., Moline (35-7) vs. Max Gomez, jr., Lincolnshire Stevenson (36-10)

Class 2A

138: Andrew Rizzo, jr., Geneseo (29-11) vs. Trey Piotrowski, jr., Crystal Lake (29-7)

285: Billy Blaser, jr., Geneseo (37-1) vs. Hayden Copass, fr., Westville (40-5)

Class 1A

106: Gage Mowry, fr., Rock Island Alleman (30-9) vs. Jarek Wehrle, fr., Vandalia (37-10)

113: Billy Taylor, fr., Rock Island Alleman (41-6) vs. Paul Keane, so., Peotone (34-1)

120: Ethen Doty, fr., West Carroll (35-6) vs. Saul Castillo, sr., Chicago Military Academy Bronze (26-3)

126: Dallas Krueger, so., Rockridge (41-3) vs. Jason Lua, sr., Chicago Phoenix Military Academy (31-8)

126: Noah Schnerre, fr., Orion (18-5) vs. Micah Willis, jr., Chicago Hope Academy (35-9)

132: Tyler Fleetwood, sr., Fulton (35-5) vs. Andrew Sims, jr., Heyworth (34-7)

132: Stone Engle, sr., Mercer County (39-2) vs. Logan Deacetis, fr., Prairie Central (35-7)

132: Jack Patting, fr., Rock Island Alleman (47-6) vs. Chayse Houston, jr., Camp Point (35-8)

138: Nolan Throne, so., Rockridge (40-5) vs. Jarrett Paslay, sr., Vandalia (38-7)

138: Augustus Linke, sr., Morrison (35-12) vs. Max Kristoff, jr., Althoff Catholic (47-7)

145: Reilly Dolan, sr., Morrison (43-8) vs. Ryan Chambers, sr., Murphysboro, (29-4)

145: Trent Scharpman, jr., Orion (28-13) vs. Alex Maguire, jr., Roxana (35-8)

152: Lewis Robinson, sr., Kewanee (39-2) vs. Marcos Quevedo, so., Walther Christian (11-7)

152: Trystan Altensey, so., Riverdale (41-9) vs. Amos Willis, sr., Chicago Hope Academy (22-8)

152: James Schnerre, sr., Orion (23-1) vs. Curtis Green, so., Westmont (34-9)

160: Garrett Passmore, sr., Erie-Prophetstown (47-0) vs. Caleb Schwenk, sr., Tremont (23-6)

170: Mat Garrison, jr., Erie-Prophetstown (34-11) vs. Dylelon Latimore sr., Chicago Phillips (22-7)

170: Steven Speaker II, jr., Mercer County (25-5) vs. Nicholas White, sr., Chicago Hope Academy (31-15)

182: Bryan Caves, fr., Riverdale (40-6) vs. Nashawn Knight, sr., Chicago Bowen (17-14)

182: John West, sr., Rock Island Alleman (39-11) vs. Conner Keebaugh, jr., Lisble (23-10)

195: Collin Schmidt, sr., Rockridge (43-4) vs. Charlie Waldusky, jr., Lisle (25-6)

195: Eli Pannell, jr., Fulton (36-5) vs. Victor Vargas, sr., Elmhurst IC Catholic (28-6)

285: Nathan Thumma, sr., Kewanee (27-9) vs. David Vargas, jr., Elmhurst IC Catholic (22-5)

285: Taylor Fleetwood, sr., Fulton (28-4) vs. Keivion Whaley, sr., Chicago Phillips (12-4)

285: Logan Lee, jr., Orion (13-3) vs. Kevin Paz, jr., Lisle (26-4)

0
0
0
0
0