021018-DISTRICT-WRESTLING-019

Camanche's Baylor Crigger walks over to high-five coaches after winning his district final match Saturday in DeWitt. Crigger opens the state tournament Thursday against Caleb LaLonde of West Burlington/Notre Dame/Danville. 

Andy Abeyta Quad-City Times

The Iowa state high school wrestling tournament begins Thursday in Des Moines at Wells Fargo Arena.

Here is a look at the first-round pairings for the 53 wrestlers from the Quad-Cities area. 

Class 3A

106: #5 Aiden Evans, so., Bettendorf (14-1) vs. #9 Bailey Roybal, fr., Cedar Falls (29-11)

120: #9 Logan Adamson, fr., Bettendorf (32-16) vs. Duncan Delzell, so., Burlington (26-9)

126: TJ Cole, sr., Bettendorf (21-6) vs. James Edwards, so., Johnston (16-4)

126: #3 Caleb McCabe, jr., North Scott (34-4) vs. Tanner Higgins, so., Lewis Central (27-15)

132: #3 Eli Loyd, so., Pleasant Valley (48-6) vs. #8 Dylan Falck, so., Cedar Rapids Kennedy (33-11)

132: Rylan Hughbanks, jr., Bettendorf (27-25) vs. Spencer Anderson, sr., Ankeny (26-13)

132: Quentin Albright, sr., North Scott (22-13) vs. #6 Will Foreman, sr., Cedar Rapids Washington (31-6)

138: Isaac Larkin, jr., Clinton (31-4) vs. Colin Masters, sr., Burlington (17-23)

138: #4 Will Jefferson, sr., Bettendorf (40-5) vs. #7 Nathan Marchand, jr., Southeast Polk (32-9)

145: #8 Collin Lewis, jr., North Scott (32-3) vs. #4 Brock Parker, sr., Waukee (40-10)

145: #9 Mason Morris, sr., Bettendorf (37-6) vs. Noah Cunningham, jr., Cedar Rapids Kennedy (17-6)

152: Joe Tyson, sr., Bettendorf (30-16) vs. Austin Clark, sr., North Scott (26-16)

160: #3 Jake Matthaidess, so., North Scott (37-5) vs. #2 Zane Mulder, sr., Dallas Center-Grimes (39-1)

170: #6 Levon Bellemy, jr., Davenport Central (32-3) vs. Brandon Lalla, jr., Iowa City High (31-18)

195: Dakota Wright, sr., Davenport North (29-10) vs. Nate Heckart, jr., Norwalk (32-7)

195: Dalton Sell, jr., Muscatine (31-12) vs. Kenny Lampman, sr., Glenwood (21-9)

195: #5 Ethan Barry, so., Clinton (33-5) vs. #4 Brayden Wolf, so., Waverly-Shell Rock (40-7)

220: #7 Zach Petersen, sr., North Scott (32-8) vs. Danen Settles, so., Fort Madison (29-17)

220: Shane Mathias, jr., Muscatine (14-11) vs. #2 Greg Hagen, jr., Dowling Catholic (35-1)

285: #6 Griffin Liddle, fr., Bettendorf (39-15) vs. #10 Josh Vis, so., Cedar Rapids Kennedy (29-10)

285: #8 Cole Ernst, sr., North Scott (31-7) vs. #3 Nathan McDonald, sr., Waukee (42-4)

Class 2A

106: #3 Keaton Zeimet, fr., Central DeWitt (41-1) vs. #2 Matthew Lewis, fr., Centerville (37-2)

106: #1 Jarod Kadel, jr., Columbus/WMU (40-1) vs. Cole Whitehead, fr., Center Point-Urbana (34-9)

120: Talen Dengler, so., West Liberty (33-20) vs. #6 Jack Gaukel, fr., Sergeant Bluff-Luton (41-7)

126: John Crowley, jr., Tipton (41-7) vs. Mitchell Joines, fr., Sioux City Heelan (38-12)

132: #2 Matt Robertson, sr., Assumption (42-4) vs. Gunner Rodgers, jr., North Fayette Valley (35-10)

132: #1 Will Esmoil, so., West Liberty (48-3) vs. Luke Radeke, jr., Vinton-Shellsburg (40-7)

138: #5 Coy Ruess, jr., West Liberty (49-6) vs. Cade Vicker, sr., Creston/Orient-Macksburg (26-19)

138: Cam Rice, so., Columbus/WMU (39-8) vs. Kruise Kiburz, so., Winterset (42-13)

145: Eric Campie, jr., Camanche (41-10) vs. #6 Ryan Steffen, sr., Crestwood (34-8)

152: #6 Baylor Crigger, jr., Camanche (44-3) vs. Caleb LaLonde, jr., West Burlington/Notre Dame (41-9)

152: #3 Joe Kelly, sr., West Liberty (48-5) vs. #10 Zack Bevans, jr., Solon (31-10)

160: Kole Kreinbring, jr,. Assumption (27-4) vs. #6 Zach Williams, so., Osage (41-4)

160: Austin Beaver, jr., West Liberty (34-14) vs. #8 Cale Reicks, sr., New Hampton/Turkey Valley (45-10)

182: Jackson Gingerich, sr., West Liberty (41-16) vs. #7 Jarron Trausch, jr., PCM Monroe (43-4)

182: #1 Julien Broderson, jr., Assumption (32-0) vs. #9 Dalton Rosenburg, sr., South Tama (36-7)

195: #5 Nick Smith, sr., Central DeWitt (23-1) vs. Caleb Olson, jr., Webster City (18-11)

195: #1 Bryce Esmoil, sr., West Liberty (49-0) vs. Andy Lilegraven, sr., Decorah (27-10)

195: Seth Adrian, so., Assumption (23-13) vs. #6 Harrison Goebel, sr., West Delaware (31-2)

220: Henry Martens, sr., Assumption (24-22) vs. Colton Kinnison, jr., Red Oak (37-20)

220: Kobe Simon, fr., West Liberty (32-18) vs. Kaden Sutton, so., ADM, Adel (30-8)

Class 1A

106: Kael Brisker, fr., Wilton (37-16) vs. Bryce Shaha, fr., Mount Ayr (38-2)

106: Colton Meeker, jr., Wapello (34-8) vs. #4 Connor Attkisson, so., Tri-Center (45-5)

120: #4 Daniel Meeker, so., Wapello (41-4) vs. #7 Isaac Schimmels, fr., Denver (39-10)

138: #8 Cory Anderson, jr., Wilton (41-7) vs. #10 Marvin Hildreth, sr., West Monona (46-3)

152: #1 Trey Brisker, sr., Wilton (48-1) vs. Michael Baker, jr., Underwood (23-11)

170: Hunter Clasen, jr., Bellevue (40-13) vs. #8 TJ Dierking, sr., Southeast Warren (42-3)

182: #3 Hunter Connor, sr., Louisa-Muscatine (40-0) vs. Trevor Carey, sr., Panorama (42-8)

195: #10 Cameron Reddick, sr., Wilton (40-10) vs. #1 Tanner Sloan, sr., Alburnett (44-1)

220: Calib Lilly, jr., Wilton (25-23) vs. Monte Pottebaum, sr., West Lyon (32-3)

220: #9 Brett Schoenherr, jr., Midland (43-5) vs. #1 Tom Rief, sr., Missouri Valley (53-1)

285: Gabe Hayes, so., Louisa-Muscatine (16-16) vs. #6 Cameron Beminio, sr., Belmond-Klemme (25-2)

0
0
0
0
0

Sports Editor

Prep sports editor, with emphasis on covering the Mississippi Athletic Conference and Iowa area high schools. I've been in sports journalism for 17 years, the last five at the Quad-City Times.