Try 1 month for 99¢

Academic Honors

These students have been named to the 2016 fall semester president’s list:

  • Clinton Community College

ILLINOIS

Chadwick: Ashlyn Shores.

Fulton: Troy Barnes, Brooke Smith, Jaclyn Toureene, Tabatha Walters, Velaye Weinert.

Morrison: Rachel Davis, Nicholas Vargas.

IOWA

Andover: Eden Schroeder.

Bellevue: Dimitri Gatzios, Camryn Reeg, Alexis Stroud-Abbott, McKenzey Till, Michael Toops.

Bryant: McKenna Dierks.

Calamus: Noah Gronewold.

Camanche: Holly Barker, Claire Blinkinsop, Matthew French, Ruby Jasa, Claire Kiester, Lea Lefebure, Joshua Neymeyer, Jason Sharp.

Charlotte: Haley Bielenberg, Hunter Bielenberg, Nicolle Hughes.

Clinton: MacKenzie Cady, Kaycee Cozad, Halle Davis, Melissa Franzen, Jennifer Hartman, Felicia Henricks, Chelsea Ishmael, Caitlyn Jacobs, Melissa Klinkhammer, Steven Klinkhammer, Madison Kruse, Brianna Lind, Brianna Miller, Evan Miller, Caragan Murphy, Veronica Perales, Quinn Rauchenecker, Erin Rausenberger, Sierra Rutledge, Allen Ryan, Kayleigh Schultz, Lee Spooner, Stephanie Squires, Isaac White, Isabel Wolf, Jordan Woods.

Davenport: Garrett Jahns.

DeWitt: Alexandra Birks, Tyler Bossom, Lynette Brogden, Kyle Coomer, Emily Cornelius, Megan David, Isaac Frett, Bradley Gannon, Michelle Gereau, Jonathan Green, Clara Huber, Matt Lindsly, Nicole Marvin, Kali Roling, Erin Wisco.

Delmar: Rebecca Bauer, Shelby Hanrahan, Kayla Kennicker.

Dixon: Hannah Garland, Sarah Garland.

Elwood: Emily Schepers.

Goose Lake: Courtney Banowetz, Jayna Farrell, Benjamin Lange, Lisa Mussmann, Abigail Roling, Hailey Smith, Collin Swanton.

Grand Mound: Katie Banowetz, Amanda Gorzney, Jessica Grell, Emma Olson.

La Motte: Kylee Biedermann, Nicole Haxmeier, Mason Lyons.

Lost Nation: Jayme Koch.

Maquoketa: Catia Atienza, Courtney Becker, Marcella McCullouch, Tyler Ronek, Forest Simonin, Lucas Spain, Claire Sybesma, Brittney Tebbe, Brooklyn Waller.

Miles: Alecca Gray, Jacey House.

Preston: MacKenzie Allen, Hannah Bormann, Kylie Budde, Josephine Hennings, Shelley Lamar, Kalli Miller, Taylor Olson, Kiley Petersen, Justin Webster.

Princeton: Andy Simmons.

Riverdale: Sydney Even.

Sabula: Cassandra Abernathy.

St. Donatus: Courtney Schmidt.

Wheatland: Hannah Hamann, Morgan Vanderheiden

  • Grand View University, Des Moines

IOWA

Davenport: Kennedy King, Hunter Williams.

Eldridge: Colby Sorensen.

Grand Mound: Martin Green.

Stanwood: Jennifer Shaffer.

  • Illinois Central College, East Peoria

ILLINOIS

Geneseo: Cody Morris.

Kewanee: LaNita Brown.

Port Byron: Jeremy Markle.

Sherrard: Brooke Crawford.

Woodhull: Miranda DeBroeck.

  • Northwest Missouri State University, Marysville

Bettendorf: Ryan J. Spelhaug.

Eldridge: Alissa L. Rucker.

Muscatine: Joseph P. Ernst.

  • Oklahoma City University

Moline: Ally Zahringer.

  • University of Alabama, Tuscaloosa

Bettendorf: Scott Michael Summers, McKenzie Mae Yanek.

  • University of Iowa, Iowa City

ILLINOIS

Geneseo: Emily Ford.

Moline: Olivia Ray.

Silvis: Brett Austin.

IOWA

Bettendorf: Elizabeth Berger, Trevor Cline, Erin Mitchell, Victoria Nelson, Claire Schluensen, Omar Tayh, Olivia von Gries, Anthony Yang.

Blue Grass: Ashlyn Glass.

Camanche: Seth Boysen.

Clinton: Charles Marcucci IV.

Davenport: Kayla Boche, Rachel Brandt, Michael Garneau, Kaylee Huber, Gabriela Magalhaes, Matthew Moran, Jennifer Sarabia Gomez.

DeWitt: Danielle Marvin.

Eldridge: Kiersten Breneman, Halle Wilmott.

LeClaire: Naomi McCloud.

Maquoketa: Brittany Kloft.

Muscatine: Michael Lee, Austin Moss.

Nichols: Shelby Martin.

0
0
0
0
0