Try 1 month for 99¢
022318-CLINTON-NORTH-SCOTT-BKB-002

North Scott's Ty Anderson looks for room to shoot while being covered by Clinton’s Bret Myli (22) and Brennen Lemke during a game last season. Anderson and the Lancers are ranked third in Class 4A this week.

Here is the first Iowa Associated Press boys basketball rankings of the season. There are five teams from the Quad-Cities area ranked -- North Scott (3rd/4A), Davenport Central (5th/4A), Bettendorf (6th/4A), Maquoketa (2nd/3A) and Camanche (5th/2A).

Pleasant Valley (4A), Central DeWitt (3A), Northeast (2A), Easton Valley (1A), Clinton Prince of Peace (1A) and Calamus-Wheatland (1A) are among the locals receiving votes.

Iowa AP rankings

Class 4A

Team (1st place);Record;Pts.

1. Iowa City West (7);3-0;106

2. Waukee (3);3-0;80

3. North Scott (1);3-0;75

4. Ankeny;4-0;61

5. Davenport Central;4-0;47

6. Bettendorf;3-0;46

7. Des Moines North;3-1;42

8. Des Moines Hoover;4-0;39

9. Sioux City East;3-0;35

10. Dubuque Senior;1-1;19

Others receiving votes: Cedar Falls 16, West Des Moines Valley 15; Pleasant Valley 7; Sioux City West 4; Johnston 4; Waterloo East 3; Council Bluffs Lewis Central 3; Ames 2; Cedar Rapids Prairie 1.

Class 3A

Team (1st place);Record;Pts.

1. Oskaloosa (6);4-0;102

2. Maquoketa;5-0;65

T3. Marion (1);5-0;58

T3. West Delaware;4-0;58

5. Clear Lake (2);4-0;52

T6. Gilbert;4-0;45

T6. Cedar Rapids Xavier;2-1;45

T8. Glenwood (1);3-1;35

T8. Dubuque Wahlert;2-1;35

10. Sergeant Bluff-Luton;3-1;27

Others receiving votes: Norwalk 26; Fairfield 22; Carlisle 8; Mount Pleasant 6; Grinnell 5; Carroll 4; Waverly-Shell Rock 4; Pella 3; Spirit Lake 3; Central DeWitt 2.

Class 2A

Team (1st place);Record;Pts.

1. North Linn (6);4-0;88

2. Treynor (3);4-0;85

3. Western Christian (1);1-1;60

4. Van Meter;3-0;48

T5. South Hamilton;3-0;38

T5. Camanche;3-0;38

7. West Sioux;5-0;35

8. West Branch;5-0;34

9. Dike-New Hartford;3-0;30

10. Unity Christian;5-0;29

Others receiving votes: Forest City 21; Boyden-Hull 18; Aplington-Parkersburg 15; Pella Christian 13; Eddyville-Blakesburg-Fremont 12; Madrid 11; Sheldon 9; Cascade 5; Mediapolis 4; Carroll Kuemper 4; Northeast 3; Monticello 3; Sioux Center 1; South Central Calhoun 1.

Class 1A

Team (1st place);Record;Pts.

1. Grand View Christian (10);3-1;105

2. Montezuma;5-0;71

3. George-Little Rock;3-1;62

4. Algona Garrigan;4-0;61

5. Ankeny Christian Academy (1);4-0;57

6. Dunkerton;3-0;55

7. New London;4-0;35

8. Stanton;4-0;30

9. Martensdale-St. Marys;5-0;26

10. Burlington Notre Dame;5-0;12

Others receiving votes: Don Bosco 11; Easton Valley 11; West Fork 11; Remsen St. Mary's 9; Clinton Prince of Peace Prep 7; Ar-We-Va 6; Edgewood-Colesburg 6; AGWSR, Ackley 5; Council Bluffs St. Albert 5; Lynnville-Sully 5; South O'Brien 4; Sioux Central, Sioux Rapids 3; Audubon 2; Belle Plaine 2; Calamus-Wheatland 2; Exira-Elk Horn-Kimballton 1; BCLUW, Conrad 1

0
0
0
0
0