{{featured_button_text}}

Baseball

Iowa Q-C leaders

Here is a look at the latest baseball leaders in the Iowa Quad-Cities area. Statistics are what has been reported to QuikStats as of 8 a.m. July 4. 

OFFENSE

Average (min. 40 at-bats) -- Garrett Finley (Central DeWitt) .540; Caleb Banowetz (Calamus-Wheatland) .511; Logan Gluba (Davenport West) .500; Hunter Rickels (Calamus-Wheatland) .489; Collin McCrabb (Wilton) .486; Trevor Feller (Bettendorf) .478; Kyler Wallace (Prince of Peace) .466; Ben Orr (Durant) .462; Nathan Schlichting (Assumption) .438; Max Hansen (Calamus-Wheatland) .438; Joe Simpson (Clinton) .432; Mason Byrns (Camanche) .429; Patrick Mulholland (Prince of Peace) .422

Runs -- Hunter Rickels (Calamus-Wheatland) 43; Chase Knoche (Calamus-Wheatland) 39; Logan Gluba (Davenport West) 36; Devin Hurdle (Central DeWitt) 33; Connor Scheer (Calamus-Wheatland) 32; Trevor Strait (Easton Valley) 30; Collin McCrabb (Wilton) 30; Magnus Sands (Calamus-Wheatland) 28; Ryne Gruenwald (Maquoketa) 28; Max Holy (Clinton) 27; Adam Metivier (Assumption) 27

Doubles -- Kannon Coakley (Maquoketa) 15; Max Holy (Clinton) 13; Ben Orr (Durant) 13; Mason Byrns (Camanche) 12; Caleb Banowetz (Calamus-Wheatland) 11; Hunter Rickels (Calamus-Wheatland) 11; Garrett Finley (Central DeWitt) 11; Seth Adrian (Assumption) 11; Collin McCrabb (Wilton) 11; Tyler Rowold (Calamus-Wheatland) 10; Devin Hurdle (Central DeWitt) 10

Triples -- Trey Daugherty (Bellevue) 6; Hunter Rickels (Calamus-Wheatland) 6; Caleb Banowetz (Calamus-Wheatland) 5; Max Hansen (Calamus-Wheatland) 3; Freddy Williams (Clinton) 3; Logan Gluba (Davenport West) 3

Home runs -- Caleb Banowetz (Calamus-Wheatland) 13; Collin McCrabb (Wilton) 9; Luke Anderson (Central DeWitt) 5; Drew Logel (Muscatine) 5; Nick Gottilla (Assumption) 4; Tyler Rowold (Calamus-Wheatland) 3; Garrett Finley (Central DeWitt) 3; Jayson Willers (Assumption) 3; Gordy Field (North Scott) 3

Runs batted in -- Caleb Banowetz (Calamus-Wheatland) 64; Hunter Rickels (Calamus-Wheatland) 40; Garrett Finley (Central DeWitt) 33; Collin McCrabb (Wilton) 30; Kannon Coakley (Maquoketa) 28; Drew Logel (Muscatine) 27; Tyler Rowold (Calamus-Wheatland) 26; Jared Townsend (Wilton) 26; Max Hansen (Calamus-Wheatland) 25; Luke Anderson (Central DeWitt) 24; Nate Schlichting (Assumption) 24; Dante Brunson (Clinton) 24

Stolen bases -- Joe Simpson (Clinton) 31; Hunter Rickels (Calamus-Wheatland) 28; Jake Willkomm (Durant) 24; Trevor Strait (Easton Valley) 23; Cory Anderson (Wilton) 21; Connor Scheer (Calamus-Wheatland) 18; Nate Dierickx (Durant) 18; Jensen Dodge (Midland) 18; Andrew Swartz (Bellevue) 17; Brady Templeton (Bellevue Marquette) 17

PITCHING

Record (min. 4 decisions) -- Jared Townsend (Wilton) 7-0; Nick Gottilla (Assumption) 6-0; Max Hansen (Calamus-Wheatland) 6-0; Luke Anderson (Central DeWitt) 6-0; Brandon Schlichting (Assumption) 5-0; Julien Broderson (Assumption) 5-0; Grayson Drezek (North Scott) 5-0; Boomer Johnson (Central DeWitt) 4-0; Alex McAleer (Central DeWitt) 4-0; Cory Anderson (Wilton) 4-0; Ashton Stoelk (Wilton) 4-0; Caleb Banowetz (Calamus-Wheatland) 7-1; Jack Young (Pleasant Valley) 5-1

Earned-run average (min. 25 IP) -- Ashton Stoelk (Wilton) 0.00; Jared Townsend (Wilton) 0.19; Alex McAleer (Central DeWitt) 0.21; Lucas Bixby (Central DeWitt) 0.53; Max Hansen (Calamus-Wheatland) 0.60; Brandon Schlichting (Assumption) 0.65; Ethan Pfiffner (Bellevue Marquette) 0.82; Nick Gottilla (Assumption) 1.13; Caleb Banowetz (Calamus-Wheatland) 1.16; Logan Shaw (Camanche) 1.35; Jack Young (Pleasant Valley) 1.43; Blake Stoughton (Davenport North) 1.47; Nathan Williams (Davenport North) 1.50

Strikeouts -- Caleb Banowetz (Calamus-Wheatland) 106; Nate Trenkamp (Easton Valley) 77; Austin Franzen (Easton Valley) 75; Max Hansen (Calamus-Wheatland) 72; Jared Townsend (Wilton) 67; Nick Gottilla (Assumption) 58; Alex Smith (Midland) 58; Grayson Drezek (North Scott) 56; Jensen Dodge (Midland) 54; Brendan Paper (Durant) 50; Jake Matthaidess (North Scott) 50; Lucas Bixby (Central DeWitt) 49; AJ Bosten (Wilton) 49.

Softball

Iowa Q-C leaders

Here is a look at the latest softball leaders in the Iowa Quad-Cities area. Statistics are what has been reported to QuikStats as of 8 a.m. July 4. 

OFFENSE

Average (min. 50 at-bats) -- Haylee Lehman (West Liberty) .607; Kylee Sanders (Louisa-Muscatine) .517; Bre Shorter (Davenport Central) .514; Carli Spelhaug (Pleasant Valley) .511; Neveah Hildebrandt (Northeast) .510; Yanna Roberts (Davenport North) .487; Tarah Wehde (Camanche) .487; Anna Forari (Bettendorf) .481; Ruby Kappeler (Durant) .475; Breanna Newton (Bettendorf) .474; Emily Wood (Pleasant Valley) .474; Rylie Moss (Muscatine) .473; Audrey Morris (Northeast) .472; Madi Parson (Camanche) .471; Kaylie Reynolds (Muscatine) .466

Runs -- Tarah Wehde (Camanche) 56; Neveah Hildebrandt (Northeast) 45; Addy Widel (Calamus-Wheatland) 43; Lea Nelson (Assumption) 43; Carli Spelhaug (Pleasant Valley) 43; Abby Stock (Camanche) 42; Grace Elvert (Calamus-Wheatland) 39; Kylee Sanders (Louisa-Muscatine) 39; Madi Parson (Camanche) 38; Lauren Snyder (Camanche) 38; Kaylynn Salyars (Muscatine) 38; Kortney Drake (Wilton) 38; Kaylie Wilhelm (Calamus-Wheatland) 37; Carlie Sammon (Assumption) 36; Ruby Kappeler (Durant) 36

Doubles -- Kaylie Reynolds (Muscatine) 16; Ruby Kappeler (Durant) 15; Dana Carlson (Easton Valley) 14; Anna Wohlers (Assumption) 13; Megan Fellner (Davenport Central) 13; Hailey Sanders (Louisa-Muscatine) 13; Bree Mangelsen (Northeast) 13; Breanna Newton (Bettendorf) 12; Alexis Mulvehill (Bettendorf) 12; Alison Boeckmann (Calamus-Wheatland) 12; Grace Elvert (Calamus-Wheatland) 12; Tarah Wehde (Camanche) 12; Kortney Drake (Wilton) 12

Triples -- Neveah Hildebrandt (Northeast) 7; Grace Elvert (Calamus-Wheatland) 6; Ruby Kappeler (Durant) 5; Kylee Sanders (Louisa-Muscatine) 4; Yanna Roberts (Davenport North) 3; Emily Wood (Pleasant Valley) 3; Haylee Lehman (West Liberty) 3; Austyn Crees (West Liberty) 3

Home runs -- Tarah Wehde (Camanche) 18; Sophia DelVecchio (Bettendorf) 12; Emma Dennison (Bettendorf) 11; Madi Parson (Camanche) 11; Abby Stock (Camanche) 10; Mackenzie Rosenboom (Central DeWitt) 10; Lauren Snyder (Camanche) 9; Abby Beal (Camanche) 8; Lea Nelson (Assumption) 8; Bree Mangelsen (Northeast) 8; Chloe Wells (Wilton) 8; Talbot Kinney (Central DeWitt) 7; Allie Poston (Durant) 7; Holly Kremer (Bellevue Marquette) 7

Runs batted in -- Bree Mangelsen (Northeast) 42; Mackenzie Rosenboom (Central DeWitt) 41; Talbot Kinney (Central DeWitt) 41; Kaylie Reynolds (Muscatine) 41; Alison Boeckmann (Calamus-Wheatland) 40; Madi Parson (Camanche) 39; Anna Wohlers (Assumption) 37; Kaylynn Salyars (Muscatine) 37; Tarah Wehde (Camanche) 36; Sophia DelVecchio (Bettendorf) 35; Abby Stock (Camanche) 35; Grace Elvert (Calamus-Wheatland) 34

Stolen bases -- Rylie Moss (Muscatine) 35; Ruby Kappeler (Durant) 32; Lea Nelson (Assumption) 28; Olivia Wardlow (Assumption) 26; Taylor Bahnsen (Midland) 26; Haylee Lehman (West Liberty) 25; Alexis Ehlers (Northeast) 22; Maggie Erpelding (Bettendorf) 21; Neveah Hildebrandt (Northeast) 21; Emily Wood (Pleasant Valley) 21; Kortney Drake (Wilton) 20

PITCHING

Record (min. 10 decisions) -- Allie Timmons (Assumption) 21-0; Hailey Sanders (Louisa-Muscatine) 15-0; Isabelle True (West Liberty) 13-1; Ryann Cheek (North Scott) 11-2; Abby Stock (Camanche) 16-3; Jenna Lawson (Durant) 10-2; Tarah Wehde (Camanche) 14-3; Kylee Sanders (Louisa-Muscatine) 8-2; Kamryn Meyer (Durant) 15-4; Sophia DelVecchio (Bettendorf) 12-4

Earned-run average (min. 45 IP) -- Hailey Sanders (Louisa-Muscatine) 0.44; Kamryn Meyer (Durant) 0.60; Isabelle True (West Liberty) 1.11; Ryann Cheek (North Scott) 1.14; Allie Timmons (Assumption) 1.30; Mya Cavanagh (Central DeWitt) 1.31; Jenna Lawson (Durant) 1.38; Tarah Wehde (Camanche) 1.42; Drew Lewis (North Scott) 1.68; Kylee Sanders (Louisa-Muscatine) 1.79; Abby Stock (Camanche) 1.87

Strikeouts -- Hailey Sanders (Louisa-Muscatine) 197; Kamryn Meyer (Durant) 173; Allie Timmons (Assumption) 157; Isabelle True (West Liberty) 138; Tarah Wehde (Camanche) 118; Abby Stock (Camanche) 114; Ryann Cheek (North Scott) 113; Erica Ralfs (Davenport West) 106; Jenna Lawson (Durant) 96; Mila Johnson (Wilton) 88; Mya Cavanagh (Central DeWitt) 86

Iowa regional pairings

Class 5A Region 5

Thursday's game

First round

Davenport Central at Davenport West, 7 p.m.

Saturday, July 13

Semifinals

Central/West winner at Iowa City High, 7 p.m.

Linn-Mar at Dubuque Hempstead, 5:30 p.m.

Tuesday, July 16

Championship

At highest remaining ranked team, 7 p.m.

Class 5A Region 7

Thursday's game

First round

Davenport North at Iowa City West, 7 p.m.

Saturday, July 13

Semifinals

Iowa City West/Davenport North winner at Ottumwa, 7 p.m.

Cedar Rapids Jefferson at Muscatine, 7 p.m.

Tuesday, July 16

Championship

At highest remaining ranked team, 7 p.m.

Class 5A Region 8

Thursday's game

First round

Marshalltown at Ames, 7 p.m.

Saturday, July 13

Semifinals

Marshalltown/Ames winner at Johnston, 7 p.m.

Bettendorf at Pleasant Valley, 7 p.m.

Tuesday, July 16

Championship

At highest remaining ranked team, 7 p.m.

Class 4A Region 6

Thursday's games

First round

Fort Madison at Burlington, 7 p.m.

Keokuk at Fairfield, 7 p.m.

Saturday, July 13

Semifinals

Burlington/Fort Madison winner at North Scott, 7 p.m.

Fairfield/Keokuk winner at Mount Pleasant, 7 p.m.

Tuesday, July 16

Championship

At highest remaining ranked team, 7 p.m.

Class 4A Region 7

Thursday's games

First round

Maquoketa vs. Western Dubuque at Farley Park, 7 p.m.

Clinton at Dubuque Wahlert, 7 p.m.

Saturday, July 13

Semifinals

Western Dubuque/Maquoketa winner at West Delaware, 7 p.m.

Clinton/Dubuque Wahlert winner at Central DeWitt, 7 p.m.

Tuesday, July 16

Championship

At highest remaining ranked team, 7 p.m.

Class 3A Region 1

Wednesday's games

Quarterfinals

Columbus Community at Davenport Assumption, 7 p.m.

Center Point-Urbana at Monticello, 7 p.m.

Tipton at Camanche, 7 p.m.

Davis County at West Burlington, 7 p.m.

Friday, July 12

Semifinals

At Assumption -- Monticello/CPU winner vs. Assumption/Columbus winner, 7 p.m.

At Camanche -- West Burlington/Davis County winner vs. Tipton/Camanche winner, 7 p.m.

Monday, July 15

Championship

At highest remaining ranked team, 7 p.m.

Class 3A Region 3

Wednesday's games

Quarterfinals

Central Lee at Louisa-Muscatine, 7 p.m.

PCM (Monroe) at Centerville, 7 p.m.

South Tama at Williamsburg, 7 p.m.

Chariton at Eddyville-Blakesburg-Fremont, 7 p.m.

Friday, July 12

Semifinals

At Letts -- Centerville/PCM winner vs. Central Lee/Louisa-Muscatine winner, 7 p.m.

At Williamsburg -- EBF/Chariton winner vs. Williamsburg/South Tama winner, 7 p.m.

Monday, July 15

Championship

At highest remaining ranked team, 7 p.m.

Class 3A Region 6

Wednesday's games

Quarterfinals

Vinton-Shellsburg at West Liberty, 7 p.m.

Union Community at North Fayette Valley, 7 p.m.

Oelwein at Anamosa, 7 p.m.

Waukon at Crestwood, 7 p.m.

Friday, July 12

Semifinals

At West Liberty -- North Fayette/Union winner vs. West Liberty/Vinton-Shellsburg winner, 7 p.m.

At Anamosa -- Crestwood/Waukon winner vs. Anamosa/Oelwein winner, 7 p.m.

Monday, July 15

Championship

At highest remaining ranked team, 7 p.m.

Class 2A Region 6

Monday's games

First round

At Delhi -- Bellevue at Maquoketa Valley, 7 p.m.

At Guttenberg -- North Cedar at Clayton Ridge, 7 p.m.

Wednesday's games

Quarterfinals

Maquoketa Valley/Bellevue winner at Durant, 7 p.m.

MFL/MarMac at Alburnett, 7 p.m.

Clayton Ridge/North Cedar winner at Dyersville Beckman, 7 p.m.

Cascade at Northeast, 7 p.m.

Friday, July 12

Semifinals

at Durant and Dyersville Beckman, 7 p.m.

Monday, July 15

Championship

At highest remaining ranked team, 7 p.m.

Class 2A Region 8

Monday's games

First round

Mediapolis at West Branch, 7 p.m.

Danville at Pekin, 7 p.m.

Wednesday's games

Quarterfinals

West Branch/Mediapolis winner at Iowa City Regina, 7 p.m.

Cardinal at Wapello, 7 p.m.

Pekin/Danville winner at Wilton, 7 p.m.

Van Buren at Highland, 7 p.m.

Friday, July 12

Semifinals

at Iowa City Regina and Wilton, 7 p.m.

Monday, July 15

Championship

At highest remaining ranked team, 7 p.m. 

Class 1A Region 6

Monday's games

First round

East Buchanan at Easton Valley, 7 p.m.

Gladbrook-Reinbeck at Don Bosco, 5:30 p.m.

Midland at Bellevue Marquette, 7 p.m.

GMG, Garwin at Calamus-Wheatland, 7 p.m.

North Tama at Springville, 7 p.m.

Wednesday's games

Quarterfinals

Easton Valley/East Buchanan winner at Lisbon, 7 p.m.

At Gilbertville -- Bellevue Marquette/Midland winner vs. Gladbrook-Reinbeck/Don Bosco winner, 5:30 p.m.

Calamus-Wheatland/GMG winner at Belle Plaine, 7 p.m.

Springville/North Tama winner at Central City, 7 p.m.

Friday, July 12

Semifinals

at Lisbon and Belle Plaine, 7 p.m.

Monday, July 15

Championship

At highest remaining ranked team, 7 p.m.

0
0
0
0
0