Try 1 month for 99¢

Baseball

IHSBCA all-state teams

Super team

Pitchers -- Austin Krob, sr., Lisbon; Luke Llewellyn, sr., Urbandale; Duncan Davitt, sr., Indianola

Catchers -- Tony Barreca, sr., North Scott; Calvin Harris, so., Western Dubuque

First base -- Peyton Williams, jr., Johnston

Second base -- Cade Moss, jr., Johnston

Shortstop -- Brendan Sher, sr., Indianola

Third base -- Brooks Sunny, sr., North Scott

Outfield -- Levi Usher, sr., Cedar Rapids Prairie; Brady Kluender, sr., Spencer; Josh Fitzgerald, jr., Mason City Newman; Andrew Nord, jr., Johnston

Utility -- Luke Ira, sr., Solon; Jake Hilmer, jr., North Linn; Jaden Snyder, sr., West Lyon

Class 4A

First team

Pitchers -- Sean Nussbaum, sr., Johnston; Sam Goodman, jr., Western Dubuque; Chase Keeney, jr., Cedar Rapids Jefferson

Catcher -- Lucas Karwal, sr., Iowa CIty West; Noah Cook, sr., Urbandale

First base -- Jake Morrison, sr., Waukee

Second base -- Griff Clark, sr., Cedar Rapids Prairie

Shortstop -- Drew Beazley, sr., Johnston

Third base -- Carter Troncin, sr., Urbandale

Outfield -- Jared Simpson, sr., Clinton; Brook Heinen, jr., Urbandale; Evan Martin, so., Southeast Polk; Lincoln Riley, jr., Cedar Rapids Washington

Utility -- Nate Vance, sr., Marshalltown; Jacob Bockenstedt, sr., Cedar Rapids Washington; Harrison Cook, jr., Cedar Rapids Prairie

Second team (locals only)

Pitcher -- Clayton Nettleton, sr., Davenport West

First base -- Evan Crawford, sr., Pleasant Valley

Shortstop -- Trevor Burkhart, sr., Davenport West

Outfield -- Chase Moseley, jr., North Scott

Class 3A

First team

Pitchers -- Brett Sears, jr., Harlan; Julien Broderson, jr., Assumption; Nic McCay, sr., Carlisle

Catchers -- Jimmy McDermott, sr., Dubuque Wahlert; Jaden Rolffs, sr., Pella

First base -- Ryan Doran, sr., Harlan

Second base -- Ryan Willis, sr., Waverly-Shell Rock

Shortstop -- Gabe Lux, sr., Cedar Rapids Xavier

Third base -- Colin Kasperbauer, sr., Sioux City Heelan

Outfield -- Hunter Hope, sr., Sioux City Heelan; Kendrick Harris, sr., Solon; Jaden Langenfeld, sr., Denison-Schleswig; Trevor Bormann, sr., Algona

Utility -- Nate Mortimer, sr., Carlisle; Tanner Bedier, sr., Bondurant-Farrar; Jackson Boever, sr., Sioux City Heelan

Second team (locals only)

Catcher -- Seth Adrian, so., Assumption

Second base -- Cam Steffens, sr., Central DeWitt

Outfield -- Jayce Levy, sr., Assumption

Class 2A

First team

Pitchers -- Mitch Gahan, sr., Iowa City Regina; Jared Townsend, jr., Wilton; Zach Miller, sr., Denver

Catchers -- Trent Hoogerwerf, sr., Iowa City Regina; Jacob Manternach, sr., Monticello

First base -- Brock Farley, jr., Denver

Second base -- Tyson Belloma, sr., Centerville

Shortstop -- Jackson Harris, sr., Des Moines Christian

Third base -- Gannon O'Brien, sr., Cascade

Outfield -- Logan Otting, jr., Cascade; JJ Durflinger, sr., Van Meter; Blake Berns, sr., Iowa City Regina; Bryce Neal, sr., Clarinda

Utility -- Collin McCrabb, jr., Wilton; Ryne Schooley, sr., Iowa City Regina; Daniel Hargrave, sr., Centerville

Second team (locals only)

Utility -- Cory Anderson, jr., Wilton

Class 1A

First team

Pitchers -- Caden Kratz, sr., Mason City Newman; Collin Kramer, jr., St. Ansgar; Blaine Harpenau, fr., Remsen St. Mary's

Catchers -- Bryce Werdemann, sr., Lisbon; Colby Page, jr., Southeast Warren

First base -- Brady Garvin, sr.., Martensdale-St. Marys

Second base -- Cy Patterson, fr., Council Bluffs St. Albert

Shortstop -- Garret Reisz, sr., Council Bluffs St. Albert

Third base -- Evan Paulus, jr., Mason City Newman

Outfield -- Ryan Miller, sr., North Linn; Dean Shaull, jr., HLV; Carter Kuchel, sr., Remsen St. Mary's; Lance Wright, so., Council Bluffs St. Albert

Utility -- Trevor Dooley, sr., Martensdale-St. Marys; Brett Givens, sr., Lisbon; Trevor Brown, sr., Don Bosco

0
0
0
0
0