You are the owner of this article.
Drake Relays official qualifiers
HIGH SCHOOL TRACK & FIELD

Drake Relays official qualifiers

040619-qct-spt-Assum-Track-009

Assumption's Carly King jumps into the air at the start line during the Assumption Coed Invitational Track meet held at Augustana earlier this month. King will run in the 400 and expected to participate in three relays at next weekend's Drake Relays. 

Here is a list of locals participating in each event for this week's Drake Relays:

Boys

Discus (24 individuals) -- T.J. Dirth, sr., Wapello

Shot put (27 individuals) -- Alex Blizzard, sr., Bettendorf; Caden Wendt, jr., North Cedar

High jump (24 individuals) -- Braeden Hoyer, sr., Northeast; Trent Allard, jr., North Scott; Andrew Stewart, sr., Tipton

Long jump (24 individuals) -- Carter Bell, sr., Bettendorf; Kelvin Mukosa, sr., Bettendorf

100 (32 individuals) -- Darien Porter, sr., Bettendorf; Ray Venditti, sr., Calamus-Wheatland

400 (16 individuals) -- Darien Porter, sr., Bettendorf; Noah Yahn, so., Muscatine

800 (16 individuals) -- none

1600 (21 individuals) -- Kole Sommer, so., Pleasant Valley; Parker Huhn, sr., Pleasant Valley; Max Murphy, jr., Pleasant Valley

3200 (21 individuals) -- Parker Huhn, sr., Pleasant Valley; Max Murphy, jr., Pleasant Valley; Kole Sommer, so., Pleasant Valley

110 hurdles (32 individuals) -- Will Reemtsma, sr., Davenport Central; Sam Sturtzer, jr., Pleasant Valley; Austin McMichael, jr., West Liberty; Spencer Thomas, sr., North Scott

400 hurdles (16 individuals) -- Will Reemtsma, sr., Davenport Central; Ben Wilson, jr., Pleasant Valley; Ethan Clarke, sr., Bettendorf

400 relay (96 teams) -- Bettendorf; Bellevue; Davenport Assumption; North Scott; Central DeWitt; Davenport West; Clinton; Camanche; Northeast; Davenport North

800 relay (24 teams) -- Bettendorf

1600 relay (24 teams) -- Bettendorf; Muscatine; Clinton

3200 relay (16 teams) -- Pleasant Valley; Bettendorf

Shuttle hurdle relay (16 teams) -- Pleasant Valley; West Liberty

Distance medley relay (24 teams) -- Bettendorf; Calamus-Wheatland

Girls

Discus (24 individuals) -- Jamie Kofron, sr., Tipton; Shayla Oster, so., Bellevue

Shot put (27 individuals) -- Jamie Kofron, sr., Tipton; Claire Abbot, jr., Northeast; Kim Powell, jr., Clinton; Zanila Terrell, sr., Davenport North

High jump (31 individuals) -- Sara Hoskins, jr., Pleasant Valley

Long jump (25 individuals) -- Erin McQuillen, sr., Bettendorf; Carli Spelhaug, sr., Pleasant Valley; Morgan Ramirez, jr., Pleasant Valley; Lexie Williams, sr., Bettendorf; Harmony Creasy, so., Pleasant Valley; Macy Daufeldt, fr., West Liberty

100 (32 individuals) -- Ariana Hill, sr., Davenport North

400 (16 individuals) -- Carly King, sr., Davenport Assumption

800 (16 individuals) -- none

1500 (21 individuals) -- none

3000 (21 individuals) -- none

100 hurdles (32 individuals) -- Ellie Rickertsen, fr., Northeast; Kelly Proesch, so., North Cedar

400 hurdles (16 individuals) -- Ellie Rickertsen, fr., Northeast

400 relay (96 teams) -- Davenport Assumption; Bettendorf; Pleasant Valley; North Scott; Central DeWitt; Northeast; Davenport North

800 relay (24 teams) -- Davenport Assumption; Pleasant Valley; Bettendorf

1600 relay (24 teams) -- Pleasant Valley; Davenport Assumption; Bettendorf

3200 relay (16 teams) -- Pleasant Valley

Sprint medley relay (24 teams) -- Davenport Assumption; Pleasant Valley; Bettendorf

Shuttle hurdle relay (16 teams) -- Pleasant Valley

0
0
0
0
0

Get in the game with our Prep Sports Newsletter

* I understand and agree that registration on or use of this site constitutes agreement to its user agreement and privacy policy.

Sports Editor

Sports editor, with my emphasis on covering the Mississippi Athletic Conference and Iowa area high schools. I've been in sports journalism for 19 years, the last seven at the Q-C Times.

Related to this story

Get up-to-the-minute news sent straight to your device.

Topics

News Alerts

Breaking News