Skip to main content
You are the owner of this article.
You have permission to edit this article.
Edit
Drake Relays: Tentative area qualifiers
topical

Drake Relays: Tentative area qualifiers

  • Updated
  • 0
041521-qc-spt-jesse-day-relays-041

North Scott’s Will Kruse has qualified to run in the 110 high hurdles next week at the Drake Relays.

The Drake Relays will be held for high school participants next Thursday at Drake Stadium. Iowa high school athletes had until 11:59 p.m. Thursday to qualify for this year’s event.

Here is the state leader and the unofficial list of local qualifiers in each event. Times and distances are what has been posted to Varsity Bound as of Friday at 1 p.m.

The official list of qualifiers will be released Saturday afternoon.

Note: The 200 and distance medley (girls)/sprint medley (boys) relays aren't contested at the Drake Relays.

Boys

Discus (24 qualify)

When: Thursday, 1:30 p.m.

Blue standard: 171-0

2019 cutoff: 153-6

Tentative cutoff: 151-6

State leader: Layne Pryor, Woodbine, 170-11

Locals to qualify: 9. Nolan Recker, Muscatine, 163-10; 23. Nile Schuett, Tipton, 151-7

Shot put (24 qualify)

When: Thursday, 10 a.m.

Blue standard: 57-0

2019 cutoff: 52-1 1/2

Tentative cutoff: 50-11

State leader: Mason Lobeck, Madrid, 57-2

Locals to qualify: 14. Joe Simpson, Clinton, 52-8 1/2; T23. Alex Moore, Davenport Central, 50-11

High jump (24 qualify)

When: Thursday, 1 p.m.

Blue standard: 6-7

2019 cutoff: 6-3 1/4

Tentative cutoff: 6-3. There are 22 jumpers to clear that mark. If they take all those who have cleared 6-2, it would be 42 jumpers.

State leader: Noah James, Treynor, 6-9

Local to qualify: T21. Sam Skarich, North Scott, 6-3

Long jump (24 qualify)

When: Thursday, 10 a.m.

Blue standard: 22-4

2019 cutoff: 21-3 1/2

Tentative cutoff: 21-7

State leader: Drew Bartels, Cedar Rapids Kennedy, 23-9 3/4

Locals to qualify: None

100 (32 qualify)

When: Thursday, 11:27 a.m.

Blue standard: 10.80

2019 cutoff: 11.14

Tentative cutoff: 11.17

State leader: Miles Thompson, C.R. Washington, 10.82

Locals to qualify: T11. Nolan DeLong, Durant, 11.04; T11. Jordan Lawrence, Camanche, 11.04; T23. Jahsiah Galvan, West Liberty, 11.10

400 (16 qualify)

When: Thursday, 12:02 p.m.

Blue standard: 49.00

2019 cutoff: 50.73

Tentative cutoff: 50.51

State leader: TJ Tomlyanovich, Cedar Falls, 48.05

Locals to qualify: 9. Dylan Darsidan, Camanche, 50.21; T14. Caden Thomas, Wapello, 50.49

800 (16 qualify)

When: Thursday, 2:08 p.m.

Blue standard: 1:56.30

2019 cutoff: 1:59.25

Tentative cutoff: 1:59.91

State leader: TJ Tomlyanovich, Cedar Falls, 1:54.61

Locals to qualify: 6. Chase Knoche, Calamus-Wheatland, 1:57.84; 11. Owen West, North Scott, 1:59.22; 16. Dylan Darsidan, Camanche, 1:59.91

1,600 (21 qualify)

When: Thursday, 2:33 p.m.

Blue standard: 4:24.00

2019 cutoff: 4:28.99

Tentative cutoff: 4:29.61

State leader: Nate Mueller, ADM, 4:15.03

Locals to qualify: 5. Kole Sommer, Pleasant Valley, 4:24.46; 11. Brady Griebel, Bellevue, 4:26.80; 16. Caleb Shumaker, Tipton, 4:28.45

3,200 (21 qualify)

When: Thursday, 9:28 a.m.

Blue standard: 9:35.00

2019 cutoff: 9:47.54

Tentative cutoff: 9:44.78

State leader: Nate Mueller, ADM, 9:13.86

Locals to qualify: 2. Caleb Shumaker, Tipton, 9:29.97; 17. Kole Sommer, Pleasant Valley, 9:42.97

110 hurdles (32 qualify)

When: Thursday, 1:46 p.m.

Blue standard: 14.60

2019 cutoff: 15.26

Tentative cutoff: 15.44

State leader: Drew Bartels, Cedar Rapids Kennedy, 14.35

Locals to qualify: 15. Will Kruse, North Scott, 15.22; T18. Sam Gingerich, West Liberty, 15.30

400 hurdles (16 qualify)

When: Thursday, 2:21 p.m.

Blue standard: 54.50

2019 cutoff: 55.74

Tentative cutoff: 56.72

State leader: Tegan Bock, Boone, 54.23

Locals to qualify: None

400 relay (48 qualify)

When: Thursday, 10:01 a.m. (prelims); 2:44 p.m. (final)

Blue standard: 43.40

2019 cutoff: 45.40 (that was for 96 qualifiers)

Tentative cutoff: 44.74

State leader: Southeast Polk, 42.26

Locals to qualify: T12. Bellevue, 43.80; 23. Assumption, 44.12; T24. North Scott, 44.13; T31. Wapello, 44.34; 42. Muscatine, 44.67

800 relay (24 qualify)

When: Thursday, 1:18 p.m.

Blue standard: 1:29.50

2019 cutoff: 1:32.05

Tentative cutoff: 1:32.11

State leader: Southeast Polk, 1:28.91

Locals to qualify: None

1,600 relay (24 qualify)

When: Thursday, 3:07 p.m.

Blue standard: 3:23.00

2019 cutoff: 3:29.30

Tentative cutoff: 3:30.20

State leader: Cedar Falls, 3:19.07

Locals to qualify: None

3,200 relay (16 qualify)

When: Thursday, 10:33 a.m.

Blue standard: 8:05.00

2019 cutoff: 8:11.46

Tentative cutoff: 8:17.82

State leader: Cedar Falls, 7:55.04

Locals to qualify: 14. Pleasant Valley, 8:17.54

Distance medley relay (24 qualify)

When: Thursday, 11:37 a.m.

Blue standard: 3:34.50

2019 cutoff: 3:39.95

Tentative cutoff: 3:40.75

State leader: Cedar Falls, 3:30.82

Locals to qualify: 18. Bellevue, 3:39.60; 19. Calamus-Wheatland, 3:39.66

Shuttle hurdle relay (16 qualify)

When: Thursday, 11:02 a.m.

Blue standard: 59.70

2019 cutoff: 1:01.19

Tentative cutoff: 1:02.93

State leader: Cedar Rapids Kennedy, 58.94

Locals to qualify: None

*******************************************************

Girls

Discus (24 qualify)

When: Thursday, 9:30 a.m.

Blue standard: 136-0

2019 cutoff: 123-7

Tentative cutoff: 118-2

State leader: Sophia Dykstra, Oskaloosa, 142-5

Locals to qualify: 4. Anna Wohlers, Assumption, 128-7; 8. Riley Vice, Pleasant Valley, 124-4; T11. Shayla Oster, Bellevue, 122-1

Shot put (24 qualify)

When: Thursday, 1:30 p.m.

Blue standard: 42-0

2019 cutoff: 38-6

Tentative cutoff: 38-5

State leader: Jadan Brumbaugh, Mount Pleasant, 44-1

Locals to qualify: 11. Riley Vice, Pleasant Valley, 39-5 1/4

High jump (24 qualify)

When: Thursday, 9:30 a.m.

Blue standard: 5-5

2019 cutoff: 5-2

Tentative cutoff: 5-2

State leader: Miracle Ailes, Keokuk, 5-8

Locals to qualify: T14. Grace Graham, North Scott, 5-3; T14. Elizabeth Chambers, Northeast, 5-3; T14. Sydney Skarich, North Scott, 5-3; 23. Rilee Han, West Liberty, 5-2 1/4; T24. Soren Maricle, Central DeWitt, 5-2; T24. Peyton Seberg, Assumption, 5-2

Long jump (24 qualify)

When: Thursday, 1:30 p.m.

Blue standard: 17-10

2019 cutoff: 17-1 1/2

Tentative cutoff: 16-8 1/4

State leader: Kylee Sallee, Hudson, 18-6

Locals to qualify: 2. Macy Daufeldt, West Liberty, 17-9 3/4; 7. Harmony Creasy, Pleasant Valley, 17-3 1/4; T10. Brooklyn Johnson, Davenport Central, 17-1 1/2

100 (32 qualify)

When: Thursday, 11:17 a.m.

Blue standard: 12.30

2019 cutoff: 12.84

Tentative cutoff: 12.95

State leader: Holly Duax, Sioux City West, 12.16

Locals to qualify: T15. Athena Nelson, North Scott, 12.73; T15. Emily Wood, Pleasant Valley, 12.73; T28. Neveah Hildebrandt, Northeast, 12.94; 32. Kelly Proesch, North Cedar, 12.95

400 (16 qualify)

When: Thursday, 11:56 a.m.

Blue standard: 58.00

2019 cutoff: 59.78

Tentative cutoff: 59.34

State leader: Gabby Cortez, Cedar Rapids Prairie, 56.87

Local to qualify: 7. Laney Fitzpatrick, Assumption, 58.64

800 (16 qualify)

When: Thursday, 2:01 p.m.

Blue standard: 2:16.00

2019 cutoff: 2:19.95

Tentative cutoff: 2:21.68

State leader: Ainsley Erzen, Carlisle, 2:15.07

Local to qualify: 6. Laney Fitzpatrick, Assumption, 2:18.95

1,500 (21 qualify)

When: Thursday, 2:27 p.m.

Blue standard: 4:47.00

2019 cutoff: 4:55.82

Tentative cutoff: 4:55.39

State leader: Shewaye Johnson, Ballard, 4:41.62

Locals to qualify: 14. Hannah Beintema, Bettendorf, 4:53.96; 15. Lydia Sommer, Pleasant Valley, 4:54.07

3,000 (21 qualify)

When: Thursday, 9:13 a.m.

Blue standard: 10:30.00

2019 cutoff: 10:35.55

Tentative cutoff: 10:41.56

State leader: Shewaye Johnson, Ballard, 9:52.06

Local to qualify: 13. Hannah Beintema, Bettendorf, 10:34.30

100 hurdles (32 qualify)

When: Thursday, 1:31 p.m.

Blue standard: 15.10

2019 cutoff: 15.85

Tentative cutoff: 16.30

State leader: Mackenzie Carney, Waukee, 14.70

Locals to qualify: 4. Kelly Proesch, North Cedar, 15.00; 5. Ellie Rickertsen, Northeast, 15.26; 17. Grace Graham, North Scott, 15.94; 19. Nacari Bryant, Davenport Central, 15.98

400 hurdles (16 qualify)

When: Thursday, 2:14 p.m.

Blue standard: 1:05.50

2019 cutoff: 1:07.70

Tentative cutoff: 1:07.81

State leaders: Mackenzie Carney, Waukee, 1:04.94

Locals to qualify: 5. Emily Wood, Pleasant Valley, 1:06.49; 8. Kelly Proesch, North Cedar, 1:06.63; 13. Ellie Rickertsen, Northeast, 1:07.72; 16. Kaitlyn Powell, Davenport West, 1:07.81

400 relay (48 qualify)

When: Thursday, 9:43 a.m. (prelims); 2:39 p.m. (final)

Blue standard: 50.40

2019 cutoff: 53.13 (that was for 96 qualifiers)

Tentative cutoff: 52.49

State leader: Waukee, 49.36

Locals to qualify: 8. Pleasant Valley, 50.14; 13. Assumption, 50.79; 22. Bettendorf, 51.11; T23. North Scott, 51.12; 31. Northeast, 51.61

800 relay (24 qualify)

When: Thursday, 1:05 p.m.

Blue standard: 1:44.20

2019 cutoff: 1:48.25

Tentative cutoff: 1:49.08

State leader: Waukee, 1:43.54

Locals to qualify: 6. Pleasant Valley, 1:46.96; 15. Assumption, 1:48.20; 18. Bettendorf, 1:48.46; 21. North Scott, 1:48.92

1,600 relay (24 qualify)

When: Thursday, 2:49 p.m.

Blue standard: 4:03.00

2019 cutoff: 4:10.39

Tentative cutoff: 4:12.02

State leader: Ames, 3:58.05

Locals to qualify: 4. Assumption, 4:02.84; 9. Pleasant Valley, 4:07.20; 17. Bettendorf, 4:09.81

3,200 relay (16 qualify)

When: Thursday, 10:19 a.m.

Blue standard: 9:36.00

2019 cutoff: 9:48.84

Tentative cutoff: 9:56.75

State leader: Cedar Rapids Prairie, 9:33.61

Local to qualify: 11. Bettendorf, 9:49.60

Sprint medley relay (24 qualify)

When: Thursday, 9 a.m.

Blue standard: 1:49.00

2019 cutoff: 1:52.39

Tentative cutoff: 1:53.29

State leader: Ames, 1:49.02

Locals to qualify: 4. Assumption, 1:50.69; 6. Pleasant Valley, 1:51.28

Shuttle hurdle relay (16 qualify)

When: 10:47 a.m./16

Blue standard: 1:06.00

2019 cutoff: 1:09.26

Tentative cutoff: 1:09.83

State leader: Waukee, 1:02.53

Local to qualify: 5. North Scott, 1:08.17

0
0
0
0
0

Get in the game with our Prep Sports Newsletter

* I understand and agree that registration on or use of this site constitutes agreement to its user agreement and privacy policy.

Sports Editor

Sports editor, with my emphasis on covering the Mississippi Athletic Conference and Iowa area high schools. I've been in sports journalism for 20 years, the last eight at the Q-C Times.

Related to this story

Most Popular

Get up-to-the-minute news sent straight to your device.

Topics

News Alerts

Breaking News