041819-qct-spt-bett-track-008

North Scott's Spencer Thomas anchors his team to victory in the shuttle hurdle relay Thursday at the Egger & Roberson Invitational in Bettendorf. Thomas will be in the field for the 110 high hurdles next week at the Drake Relays.

The Drake Relays will be held next weekend at Drake Stadium. Iowa high school athletes had until 11:59 p.m. Thursday to qualify for this year’s event.

Here is the state leader and the unofficial list of local qualifiers in each event. Times and distances are taken off of QuikStats and what has been reported as of Friday at 12:15 a.m.

The official list of qualifiers will be released Saturday afternoon.

Note: The 200 and distance medley (girls)/sprint medley (boys) relays aren’t contested at the Drake Relays.

Girls

100 METERS (top 32 qualify)

When: Friday, 8:30 a.m. (prelims); Friday, 2:20 p.m. (final)

2018 cutoff: 12.78

Tentative cutoff: 12.81

Blue standard: 12.30

State leader: Kerris Roberts (Waterloo East) 11.93

Locals to qualify: T8. Carly King (Assumption) 12.48; 32. Adrea Arthofer (Pleaant Valley) 12.81

---

400 METERS (top 16 qualify)

When: Friday, 6:49 p.m. (final)

2018 cutoff: Was not contested

Tentative cutoff: 59.07

Blue standard: 59.00

State leader: Carly King (Assumption) 56.39

Other locals to qualify: none

---

100 HURDLES (top 32 qualify)

When: Friday, 8 a.m. (prelims); Friday, 10:31 a.m. (final)

2018 cutoff: 15.96

Tentative cutoff: 15.82

Blue standard: 15.10

State leader: Peyton Steva (Iowa City West) 14.63

Locals to qualify: T19. Ellie Rickertsen (Northeast) 15.56; 24. Kelly Proesch (North Cedar) 15.64

---

400 HURDLES (top 16 qualify)

When: Saturday, 1:11 p.m. (final)

2018 cutoff: 1:07.90

Tentative cutoff: 1:07.48

Blue standard: 1:04.50

State leader: Janette Schraft (Glenwood) 1:04.83

Locals to qualify: 7. Ellie Rickertsen (Northeast) 1:06.20

---

800 METERS (top 16 qualify)

When: Friday, 2:02 p.m. (final)

2018 cutoff: 2:20.48

Tentative cutoff: 2:19.30

Blue standard: 2:16.00

State leader: Ashlyn Keeney (Iowa City Liberty) 2:10.65

Locals to qualify: none

---

1,500 METERS (top 21 qualify)

When: Saturday, 4:20 p.m. (final)

2018 cutoff: 4:58.14

Current cutoff: 4:54.97

Blue standard: 4:47.00

State leader: Ashlyn Keeney (Iowa City Liberty) 4:40.07

Locals to qualify: none

---

3,000 METERS (top 21 qualify)

When: Thursday, 5:40 p.m. (final)

2018 cutoff: 10:45.83

Tentative cutoff: 10:35.03

Blue standard: 10:30.00

State leader: Ashlyn Keeney (Iowa City Liberty) 10:06.24

Locals to qualify: none

---

LONG JUMP (top 24 qualify)

When: Thursday, 5 p.m.

2018 cutoff: 16-10 1/2

Tentative cutoff: 17-1 1/2

Blue standard: 17-8

State leader: Aliyah Carter (Dubuque Wahlert) 18-5 1/4

Locals to qualify: 6. Erin McQuillen (Bettendorf) 17-10 1/2; 11. Carli Spelhaug (Pleasant Valley) 17-7 1/2; 13. Morgan Ramirez (Pleasant Valley) 17-6; T14. Lexie Williams (Bettendorf) 17-5; 18. Harmony Creasy (Pleasant Valley) 17-3 1/2; T23. Macy Daufeldt (West Liberty) 17-1 1/2

---

HIGH JUMP (top 24 qualify)

When: Friday, 9:45 a.m.

2018 cutoff: 5-3

Tentative cutoff: 5-3

Blue standard: 5-5

State leader: Miracle Ailes (Keokuk) 5-8 

Locals to qualify: T4. Sara Hoskins (Pleasant Valley) 5-5

---

DISCUS (top 24 qualify)

When: Thursday, 4 p.m.

2018 cutoff: 121-1

Tentative cutoff: 123-7

Blue standard: 130-6

State leader: Brylie Ziesneiss (South Hardin) 147-7

Locals to qualify: 2. Jamie Kofron (Tipton) 144-5; 10. Shayla Oster (Bellevue) 131-7

---

SHOT PUT (top 24 qualify)

When: Friday, 8:30 a.m.

2018 cutoff: 38-4 1/2

Tentative cutoff: 38-7

Blue standard: 42-0

State leader: Brylie Ziesneiss (South Hardin) 48-10

Locals to qualify: 2. Jamie Kofron (Tipton) 45-4 3/4; 20. Kimberly Powell (Clinton) 38-9; 22. Claire Abbot (Northeast) 38-8

---

400 RELAY (top 96 qualify)

When: Saturday, 9:28 a.m. (prelims); Saturday, 3:32 p.m. (final)

2018 cutoff: 52.86

Tentative cutoff: 53.00

Blue standard: 50.80

State leader: Ankeny, 49.04

Locals to qualify: 3. Pleasant Valley, 49.40; 8. Davenport Assumption, 49.89; 9. Bettendorf, 50.20; 38. North Scott, 51.86; 58. Central DeWitt, 52.33; 65. Northeast, 52.48

---

800 RELAY (top 24 qualify)

When: Friday, 12:40 p.m. (final)

2018 cutoff: 1:48.07

Tentative cutoff: 1:48.22

Blue standard: 1:44.20

State leader: Davenport Assumption, 1:43.24

Other locals to qualify: 2. Pleasant Valley, 1:43.26; 17. Bettendorf, 1:46.94

---

1,600 RELAY (top 24 qualify)

When: Friday, 8:21 p.m. (prelims); Saturday, 4:43 p.m. (final)

2018 cutoff: 4:11.40

Tentative cutoff: 4:10.39

Blue standard: 4:03.00

State leader: Dowling Catholic, 3:58.78

Locals to qualify: 6. Pleasant Valley, 4:02.29; 12. Assumption, 4:06.69; 21. Bettendorf, 4:09.53 

---

3,200 RELAY (top 16 qualify)

When: Friday, 5:34 p.m. (final)

2018 cutoff: 9:52.27

Tentative cutoff: 9:48.84

Blue standard: 9:36.00

State leader: Southeast Polk, 9:21.43

Locals to qualify: 11. Pleasant Valley, 9:45.04

---

SPRINT MEDLEY RELAY (top 24 qualify)

When: Friday, 9:49 a.m. (final)

2018 cutoff: 1:51.84

Tentative cutoff: 1:52.30

Blue standard: 1:49.00

State leader: Davenport Assumption, 1:48.74

Other locals to qualify: 5. Pleasant Valley, 1:50.08

---

SHUTTLE HURDLE RELAY (top 16 qualify)

When: Saturday, 8 a.m. (prelims); Saturday, 12:10 p.m. (final)

2018 cutoff: 1:08.27

Tentative cutoff: 1:09.26

Blue standard: 1:06.00

State leader: Ames, 1:04.20

Locals to qualify: 15. Pleasant Valley, 1:08.78

================================

Boys

100 METERS (top 32 qualify)

When: Friday, 8:40 a.m. (prelims); Friday, 2:25 p.m. (final)

2018 cutoff: 11.20

Tentative cutoff: 11.14

Blue standard: 10.80

State leader: Ardell Inlay (Sioux City East) 10.74

Locals to qualify: 4. Darien Porter (Bettendorf) 10.81

--- 

400 METERS (top 16 qualify)

When: Friday, 6:55 p.m. (final)

2018 cutoff: Was not contested

Tentative cutoff: 50.52

Blue standard: 49.90

State leader: Darien Porter (Bettendorf) 48.51

Other locals to qualify: 13. Noah Yahn (Muscatine) 50.39

--- 

110 HURDLES (top 32 qualify)

When: Friday, 8:15 a.m. (prelims); Friday, 10:36 a.m. (final)

2018 cutoff: 15.36

Tentative cutoff: 15.26

Blue standard: 14.60

State leader: Trent Davis (Linn-Mar) 14.34

Locals to qualify: 9. Will Reemtsma (Davenport Central) 14.81; 18. Austin McMichael (West Liberty) 15.02; 23. Spencer Thomas (North Scott) 15.09; T26. Sam Sturtzer (Pleasant Valley) 15.14

--- 

400 HURDLES (top 16 qualify)

When: Friday, 1:18 p.m. (final)

2018 cutoff: 55.58

Tentative cutoff: 55.74

Blue standard: 54.00

State leader: Thai Thompson (Dowling Catholic) 54.22

Locals to qualify: 2. Will Reemtsma (Davenport Central) 54.25; 9. Ethan Clarke (Bettendorf) 55.05; 11. Ben Wilson (Pleasant Valley) 55.30

--- 

800 METERS (top 16 qualify) 

When: Friday, 2:09 p.m. (final)

2018 cutoff: 1:59.38

Tentative cutoff: 1:58.94

Blue standard: 1:56.30

State leader: Aniey Akok (Ames) 1:54.63

Locals to qualify: none

---

1,600 METERS (top 21 qualify)

When: Saturday, 4:26 p.m. (final)

2018 cutoff: 4:29.98

Tentative cutoff: 4:28.99

Blue standard: 4:24.00

State leader: Sam Hall (Dowling Catholic) 4:23.78

Locals to qualify: 15. Kole Sommer (Pleasant Valley) 4:28.19; 19. Parker Huhn (Pleasant Valley) 4:28.94; 21. Max Murphy (Pleasant Valley) 4:28.99

---

3,200 METERS (top 21 qualify)

When: Thursday, 5:25 p.m. (final)

2018 cutoff: 9:46.35

Tentative cutoff: 9:45.84

Blue standard: 9:35.00

State leader: Kolby Greiner (Iowa City West) 9:32.45

Locals to qualify: 3. Parker Huhn (Pleasant Valley) 9:34.55; 4. Max Murphy (Pleasant Valley) 9:34.71; 18. Kole Sommer (Pleasant Valley) 9:43.66; 20. Kent Nichols (Pleasant Valley) 9:44.65

--- 

LONG JUMP (top 24 qualify)

When: Friday, 9:30 a.m.

2018 cutoff: 21-4

Tentative cutoff: 21-5 1/2

Blue standard: 22-4

State leaders: Damon Jaeger (Western Dubuque) 23-2

Locals to qualify: 5. Carter Bell (Bettendorf) 22-4 1/4; 9. Kelvin Mukosa (Bettendorf) 22-1 1/2 

--- 

HIGH JUMP (top 24 qualify) 

When: Thursday, 4:30 p.m.

2018 cutoff: 6-4

Tentative cutoff: 6-3 1/4

Blue standard: 6-6

State leader: Braeden Hoyer (Northeast) 6-9

Other locals to qualify: T16. Trent Allard (North Scott) 6-5; T21. Andrew Stewart (Tipton) 6-4

--- 

DISCUS (top 24 qualify)

When: Friday, 9 a.m.

2018 cutoff: 158-3

Tentative cutoff: 153-6

Blue standard: 171-0

State leader: Logan Jones (Council Bluffs Lewis Central) 176-7

Locals to qualify: 15. T.J. Dirth (Wapello) 158-7

---

SHOT PUT (top 24 qualify)

When: Thursday, 4:30 p.m.

2018 cutoff: 52-3

Tentative cutoff: 52-2

Blue standard: 57-0

State leader: Noah Fenske (New Hampton) 60-7

Locals to qualify: none

---

400 RELAY (top 96 qualify)

When: Saturday, 10:03 a.m. (prelims); Saturday, 3:37 p.m. (final)

2018 cutoff: 45.25

Tentative cutoff: 45.35

Blue standard: 43.80

State leader: Waukee, 42.63

Locals to qualify: 2. Bettendorf, 42.74; 18. Bellevue, 43.78; 42. Davenport Assumption, 44.77; 65. North Scott, 45.02; 68. Davenport West, 45.04; 69. Central DeWitt, 45.05; 73. Northeast, 45.13; T77. Camanche, 45.20; T77. Clinton, 45.20; T79. Davenport North, 45.24

---

800 RELAY (top 24 qualify)

When: Friday, 12:53 p.m. (final)

2018 cutoff: 1:31.97

Tentative cutoff: 1:32.05

Blue standard: 1:29.50

State leader: Bettendorf, 1:29.68

Other locals to qualify: none

--- 

1,600 RELAY (top 24 qualify)

When: Friday, 8:39 p.m. (prelims); Saturday, 4:49 p.m. (final)

2018 cutoff: 3:27.79

Tentative cutoff: 3:29.30

Blue standard: 3:23.00

State leader: Waukee, 3:22.50

Locals to qualify: 2. Bettendorf, 3:23.38; 11. Muscatine, 3:25.81; 23. Clinton, 3:29.10

--- 

3,200 RELAY (top 16 qualify)

When: Friday, 5:48 p.m. (final)

2018 cutoff: 8:10.17

Tentative cutoff: 8:11.46

Blue standard: 8:05.00

State leader: Pleasant Valley, 8:04.14

Other locals to qualify: 11. Bettendorf, 8:10.30

--- 

1,600 MEDLEY RELAY (top 24 qualify)

When: Friday, 10:02 a.m. (final)

2018 cutoff: 3:39.40

Tentative cutoff: 3:39.95

Blue standard: 3:34.50

State leader: Urbandale, 3:32.88

Locals to qualify 13. Bettendorf, 3:37.59; 19. Calamus-Wheatland, 3:38.74

---

SHUTTLE HURDLE RELAY (top 16 qualify)

When: Saturday, 8:15 a.m. (prelims); Saturday, 12:15 p.m. (final)

2018 cutoff: 59.73

Tentative cutoff: 1:01.19

Blue standard: 59.70

State leader: Ankeny Centennial, 59.18

Locals to qualify: 12. Pleasant Valley, 1:00.80; 15. West Liberty, 1:01.10

0
0
0
0
0

Sports Editor

Prep sports editor, with emphasis on covering the Mississippi Athletic Conference and Iowa area high schools. I've been in sports journalism for 17 years, the last five at the Quad-City Times.