Try 1 month for 99¢
020219-qct-spt-sect-wrestling-002

Central DeWitt's Keaton Zeimet wrestles Assumption's Ethan Forker at the Class 2A sectional meet earlier this month. Zeimet, the top seed in 2A at 106 pounds, goes into this week's state tournament with a 33-1 record this year.

For the first time, the Iowa high school state wrestling tournament has been seeded. The top eight wrestlers in each weight class are seeded while the remaining eight competitors were randomly drawn into the bracket.  

Here is a look at the first-round matches for the 56 competitors from the Quad-City Times area, with seed numbers listed for top eight wrestlers:

Class 3A

106 — #4 Dustin Bohren, Bettendorf, fr., 36-8 vs. Aime Mukiza, Des Moines North/Hoover, so., 26-9

106 — Travis Hodges, Davenport West, so., 26-12 vs. #2 Aiden Riggins, Waverly-Shell Rock, fr., 44-1

113 — Jacob Faber, Bettendorf, jr., 22-21 vs. #4 Bailey Roybal, Waverly-Shell Rock, so., 43-2

113 — #7 Josh Connor, North Scott, so., 28-13 vs. Elton Kruse, Fort Madison, sr., 22-12

120 — #4 Aiden Evans, Bettendorf, jr., 36-5 vs. Jake McLeod, Cedar Rapids Kennedy, so., 17-14

120 — Cael Bredar, North Scott, jr., 23-23 vs. #3 Hunter Garvin, Iowa City West, fr., 36-3

126 — #3 Caleb McCabe, North Scott, sr., 33-4 vs. Chryshaun Taylor, Waterloo East, sr., 21-5

126 — Kohler Ruggles, Bettendorf, so., 14-23 vs. #1 Caleb Rathjen, Ankeny, so., 37-1

132 — #8 Rylan Hughbanks, Bettendorf, sr., 28-16 vs. Brayden Broderick, Dallas Center-Grimes, fr., 19-8

132 — Trenten Doty, North Scott, jr., 24-20 vs. #3 Brock Espalin, Des Moines East, jr., 33-2

138 — #2 Eli Loyd, Pleasant Valley, jr., 45-3 vs. Derek Anderson, Ankeny, sr., 16-9

138 — #6 Deven Strief, North Scott, so., 34-11 vs. Leo Blawou, Des Moines Lincoln, jr., 26-11

145 — #3 Collin Lewis, North Scott, sr., 42-2 vs. Abraham Dirkx, Carroll, so., 38-10

145 — Logan Adamson, Bettendorf, so., 33-11 vs. #2 Caleb Corbin, West Des Moines Valley, so., 29-4

152 — #6 Jake Matthaidess, North Scott, jr., 32-6 vs. Alex Kleider, Sioux City East, sr., 41-8

152 — Bradley Hill, Bettendorf, fr., 28-12 vs. #2 Carter Schmidt, Norwalk, sr., 35-1

160 — Voyen Adamson, Bettendorf, sr., 37-9 vs. #1 Cade DeVos, Southeast Polk, sr., 33-0

160 — Zach Campbell, North Scott, jr., 27-19 vs. #7 EJ McElmeel, Sioux City North, sr., 43-5

170 — Tim Nimely, Muscatine, so., 33-15 vs. #7 Deveyon Montgomery, Southeast Polk, jr., 23-12

170 — #3 Will Jefferson, Bettendorf, sr., 33-5 vs. Dylan Harper, Sioux City East, jr., 27-13

182 — Alex Blizzard, Bettendorf, sr., 33-9 vs. #4 Nic Leo, Ankeny Centennial, sr., 34-3

182 — Brennan Broders, Muscatine, sr., 37-7 vs. #1 Jacob Wempen, Linn-Mar, sr., 33-1

195 — #5 Dalton Sell, Muscatine, sr., 35-8 vs. Jaise Gulling, Newton, sr., 26-8

195 — Kane Schmidt, Bettendorf, so., 36-10 vs. #2 Brayden Wolf, Waverly-Shell Rock, jr., 42-2

220 — #7 Shane Mathias, Muscatine, sr., 31-9 vs. Lane Pruisner, Ankeny Centennial, sr., 30-5

220 — Hunter Randall, Clinton, jr., 28-8 vs. #8 Zach Beason, Mount Pleasant, sr., 25-4

285 — #5 Griffin Liddle, Bettendorf, so., 38-5 vs. Dawson Sweet, Cedar Rapids Jefferson, jr., 23-9

285 — #8 Manny McGowan, Davenport Central, sr., 26-7 vs. Danen Settles, Fort Madison, jr., 32-11

Class 2A

106 — #1 Keaton Zeimet, Central DeWitt, so., 33-1 vs. Jacob McGowan, Sioux City Heelan, fr., 28-20

106 — Ethan Forker, Assumption, fr., 36-14 vs. #2 Jacob Mielke, Pocahontas Area, sr., 38-2

106 — Alex Beaver, West Liberty, so., 33-11 vs. #8 Carter Anderson, Albia, fr., 30-4

126 — Eric Kinkaid, Camanche, fr., 36-6 vs. #5 Kayden Kauzlarich, Centerville, jr., 23-2

132 — Cody Calvelage, Louisa-Muscatine, sr., 30-5 vs. #6 Ryan Phillips, West Delaware, sr., 35-5

138 — #1 Jarod Kadel, Columbus, sr., 39-0 vs. Isaac Bryan, Sergeant Bluff-Luton, so., 34-13

145 — #7 Will Esmoil, West Liberty, jr., 33-2 vs. Keaton Wilson, Clarion Goldfield Dows, sr., 27-13

152 — #8 Coy Ruess, West Liberty, sr., 37-8 vs. Connor Pellett, Atlantic, sr., 44-9

160 — #5 Baylor Crigger, Camanche, sr., 40-1 vs. Carson Devine, Algona, sr., 35-8

160 — #7 Austin Beaver, West Liberty, sr., 37-5 vs. Blake Liebe, Sergeant Bluff-Luton, jr., 32-12

182 — Abraham Michel, Maquoketa, jr., 29-9 vs. #3 Lucas Roland, PCM (Monroe), sr., 23-3

195 — #1 Julien Broderson, Assumption, sr., 49-0 vs. Bryce Hoyle, Greene County, sr., 10-5

220 — #5 Seth Adrian, Assumption, jr., 48-2 vs. Jarrett Meyer, Central Lyon, jr., 34-6

220 — Kobe Simon, West Liberty, so., 32-10 vs. #2 Dakoda Powell, Spirit Lake Park, sr., 26-2

285 — #6 Taven Rich, Maquoketa, jr., 34-4 vs. Jarrett Fastert, Central Lyon, sr., 32-8

285 — Jesse Lieser, Tipton, jr., 30-13 vs. #5 Drew Evans, Independence, sr., 39-7

Class 1A

106 — #1 Damon Huston, Midland, so., 42-1 vs. Noah Strohmeyer, Colfax-Mingo, so., 26-6

106 — Kael Brisker, Wilton, so., 45-2 vs. #8 Joe Ebaugh, Denver, fr., 28-8

113 — Colton Meeker, Wapello, sr., 22-3 vs. Quincy Happel, Lisbon, fr., 40-7

120 — #7 Mitchell Moore, Wapello, jr., 22-8 vs. Blaine Beller, Adair Casey/Guthrie Center, sr., 35-9

120 — Zach Roeder, Bellevue, jr., 36-12 vs. #1 Adam Allard, West Sioux, jr., 52-0

126 — #2 Daniel Meeker, Wapello, jr., 32-4 vs. Zane Ziegler, Underwood, jr., 35-13

132 — Christopher Ewart, Wapello, so., 24-12 vs. #8 Dillon Lynott, West Sioux, jr., 42-3

138 — Brody Hawtrey, North Cedar, jr., 34-6 vs. #7 Nick Hamilton, Underwood, fr., 47-2

182 — Coy Baker, Wilton, jr., 32-7 vs. #7 Nathan Johanningmeier, MFL/MarMac, sr., 41-3

195 — Tyler Thurston, North Cedar, jr., 34-7 vs. #4 Ethan Allie, Belle Plaine, jr., 34-3

220 — #4 Brett Schoenherr, Midland, sr., 39-3 vs. Isaac Steffans, Postville, jr., 35-10

285 — Chase Gallagher, North Cedar, sr., 28-4 vs. #6 Chandler Redenius, West Hancock, jr., 39-4

0
0
0
0
1

Sports Editor

Prep sports editor, with emphasis on covering the Mississippi Athletic Conference and Iowa area high schools. I've been in sports journalism for 17 years, the last five at the Quad-City Times.